Dobry Styl > Budowa i remont > Jak dobrać kolor kostki brukowej na nawierzchnię tarasową?

Jak dobrać kolor kostki brukowej na nawierzchnię tarasową?

Data: 20.12.2020 Kategoria: Budowa i remont

Kostka brukowa jest bardzo chętnie stosowana jako materiał do wykładania tarasów. Jest odporna na czynniki atmosferyczne, szybko można ją ułożyć, a także pozwala na uzyskanie wybranego efektu wizualnego. Na ostatnim aspekcie warto skupić się nieco dłużej, ponieważ od tego, jaki kolor bruku wybierzesz, zależy estetyka całego otoczenia Twojego domu. Zobacz, jak dobrać kolor kostki na taras.

Kostka brukowa na taras – zacznij od planu

Jeśli planujesz zakup kostki brukowej do wyłożenia przydomowego tarasu, warto zacząć od przygotowania planu. Projekt wzoru, jaki powstanie, jest niezbędny choćby po to, aby wiedzieć, ile materiału zamówić. Podczas opracowywania koncepcji należy przede wszystkim dokładnie określić rozmiar mającego powstać tarasu, a także jego kształt oraz rodzaj obramowania.

Po ustaleniu tych szczegółów możesz przystąpić do planowania sposobu, w jaki kostka zostanie ułożona, a także wybrać konkretny model i kształt poszczególnych elementów. Warto to zrobić, nawet jeśli zlecasz usługę brukarską fachowcom. Przedstawienie szczegółowych wytycznych pozwoli przeprowadzić specjalistom prace w taki sposób, by efekt był zgodny z oczekiwaniami – wyjaśnia ekspert z firmy Kado w Szczecinie.

Jeśli wiesz już jaki wzór z kostki a powstać na Twoim tarasie, najwyższy czas, aby dobrać kolory, które pozwolą uzyskać pożądany efekt estetyczny. Warto przy tym kierować się kilkoma zasadami.

Kolory kostki brukowej – mniej znaczy lepiej

Zasadą, którą warto kierować się podczas doboru kolorów kostki brukowej, jest nieprzesadzenie z ilością odcieni. Przyjmuje się, że na jednej płaszczyźnie nie powinny się znaleźć więcej niż trzy różne barwy elementów. Jeśli będzie ich więcej, zamiast interesującego deseniu, możesz uzyskać wrażenie chaosu czy wręcz kiczu.

Nie oznacza to jednak, że taras zawsze musi być utrzymany w stonowanych kolorach. Jeśli marzy Ci się intensywny barwny akcent, zadbaj o to, by kostka w mocnych odcieniach sąsiadowała z elementami w spokojniejszych barwach. Szczególnie, jeśli wzór ma być skomplikowany. W takim przypadku wystarczą dwa kolory, które pozwolą go wyeksponować.

Dobór koloru kostki do otoczenia

Warto również dobrać odcień kostki brukowej na taras do otoczenia, czyli koloru elewacji, dachu, stolarki otworowej czy infrastruktury ogrodowej. Jeśli nie jesteś pewien, na jaki wariant się zdecydować, postaw na bezpieczne połączenia. Należą do nich między innymi beże, szarości czy brązy – czyli barwy naturalnie występujące w przyrodzie.

Z bruku w takich kolorach możesz ułożyć interesujący wzór bez obawy o to, że wprowadzisz do swojego ogrodu poczucie nieładu lub przesytu. Pamiętaj, że wybór kostki brukowej na taras zwykle jest decyzją na co najmniej kilka lat, warto więc dobrze ją przemyśleć.