Dobry Styl > Budowa i remont > Jak dobrać odpowiednie zakończenia do parapetów?

Jak dobrać odpowiednie zakończenia do parapetów?

Data: 09.09.2021 Kategoria: Budowa i remont

Szczegóły mają często większe znaczenie, niż może się wydawać. Na co dzień nie przywiązuje się zbytniej uwagi na przykład do zakończeń do parapetów, ale brak tych niepozornych elementów byłby niekorzystny zarówno pod kątem estetycznym, jak i praktycznym. A zatem, jakie produkty wybrać, aby dobrze spełniały one swoje zadanie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat zakończeń do parapetów.

Charakterystyka zakończeń do parapetów

Modele parapetów wewnętrznych i zewnętrznych różnią się od siebie między innymi kolorami, rozmiarami oraz materiałami, z których są wykonane. Zakończenia do tych elementów powinny być zatem dopasowane z uwzględnieniem wymienionych parametrów. Popularne są między innymi zaślepki do parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli są wykonane z tego samego materiału, co reszta podokiennika (może to być na przykład aluminium, stal lub tworzywa sztuczne) oraz dobierze się je pod względem kolorystycznym, będą one sprawiały wrażenie spójnej całości z resztą elementu. Dzięki zaślepkom krawędzie parapetu są zabezpieczone i prezentują się estetycznie. Produkty te są dostępne w różnych modelach, dlatego każdy klient na pewno znajdzie zakończenia idealnie dopasowane do wystroju swojego domu.

Funkcja zakończeń do parapetów

Zaślepki i inne zakończenia do parapetów mają zapewniać atrakcyjność wizualną i jest to funkcja dosyć oczywista. Nie wszyscy wiedzą jednak, ze elementy te mają również duże znaczenie praktyczne. Zaślepki zabezpieczają wnętrze parapetu przed dostępem zanieczyszczeń, a w przypadku produktów stosowanych na zewnątrz chronią także przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wilgoć i promienie słoneczne. Dzięki temu łatwo utrzymać parapety w dobrym stanie prezentują się one korzystnie nawet po upływie lat i nie wymagają częstych remontów. Co więcej, poprzez osłanianie ostrych krawędzi zakończenia zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Kluczem do sukcesu jest oczywiście zakup produktów wysokiej jakości i regularne oczyszczanie ich (co nie jest zbyt wymagające). Zaślepki do parapetów zewnętrznych i wewnętrznych są oferowane na przykład przez firmę Bortex. Podczas wyboru konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na pożądany kolor oraz materiał wykonania produktów. Zakończenia do parapetów są szczegółem, o który zdecydowanie warto zadbać, bo jego obecność przynosi liczne korzyści pod względem funkcjonalności, estetyki oraz bezpieczeństwa użytkowania.