Dobry Styl > Wyposażenie > Jak dobrać wymiary rolet do okien?

Jak dobrać wymiary rolet do okien?

Data: 10.12.2020 Kategoria: Wyposażenie

Rolety to jedne z najpiękniejszych i najwytrzymalszych osłon okiennych. Zobaczysz je praktycznie wszędzie – w mieszkaniach, biurach, gabinetach, sklepach, zakładach pracy… eleganckie i intuicyjne w obsłudze, są niedrogie i dostępne w wielu wersjach, w tym wolnowiszącej oraz w kasecie. Zanim jednak je zamontujesz w swoim obiekcie, musisz dopasować rolety pod względem wymiarów. Jak wykonać ich pomiar?

Mierzenie wymiarów rolet krok po kroku

Na rynku są dostępne rolety mini, wolnowiszące, w kasecie, dzień-noc, rzymskie, do okien dachowych oraz wiele innych rodzajów. W każdym z tych przypadków dobranie wymiarów będzie przebiegało zupełnie inaczej. Najważniejsze jest jednak właściwe wykonanie pomiarów, najlepiej dwukrotnie, by zweryfikować ich wiarygodność. Warto do tego użyć metalowej miarki, która wskazuje wyniki co do milimetra.

  • Rolety wolnowiszące – zmierz wysokość i szerokość szyby wraz z listwą przyszybową. Takie wymiary powinna mieć roleta na długość i szerokość.
  • Rolety w kasecie – należy zmierzyć szerokość i wysokość szyby z listwą przyszybową, a także szerokość samej szyby.
  • Rolety dzień-noc wolnowiszące – zmierz szerokość szyby okiennej wraz z listwą przyszybową. Roleta nie powinna nachodzić (lub zachodzić) na klamkę. Natomiast wysokość zmierz od górnej ramy skrzydła okiennego do końca dolnej listwy przyszybowej i tę wartość przyjmij jako długość.
  • Rolety okienne dachowe – zmierz wysokość i szerokość od krawędzi do krawędzi ramy okna. Takie wymiary powinien mieć produkt.

W większości przypadków dobranie wymiarów rolet do okien trwa kilka minut i nie powinno sprawiać większych trudności. Problematyczne bywa podczas mierzenia rolet zewnętrznych, wówczas warto zasięgnąć pomocy fachowców. By poznać wymiary rolet wewnętrznych, także można poprosić o wsparcie profesjonalistów. Jak to przebiega w praktyce?

Profesjonalne pomiary wymiarów rolet do okien

– Firmy, które zajmują się sprzedażą rolet, oferują bezpłatne doradztwo, fachowy pomiar oraz wycenę montażu osłon okiennych. Warto korzystać ze wsparcia specjalistów, którzy zgodnie z umiejętnościami i bogatym doświadczeniem bezbłędnie dobiorą wymiary rolet do okien, dzięki czemu wyeliminujesz jakiekolwiek ryzyko błędu

– mówi sprzedawca ze sklepu Rogmar z Białegostoku.

Na podstawie profesjonalnych pomiarów i wyceny, możesz zamówić wymarzony rodzaj rolet i zamontować je samodzielnie lub również z pomocą ekspertów. Dotyczy to różnych wersji rolet, w tym dachowych, w kasecie, wolnowiszących oraz dzień-noc.