Dobry Styl > Ogród > Jak doświetlić poddasze?

Jak doświetlić poddasze?

Data: 08.05.2021 Kategoria: Ogród

Poddasze użytkowe jest zazwyczaj wykorzystywane jako pokoje prywatne: sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety. Stąd niezwykle ważne jest jego doświetlenie, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne. Możliwości jest kilka, a to, którą wybierzemy, jest zależne m.in. od rodzaju dachu, a także od efektu, którego oczekujemy. Sprawdźmy, jak doświetlić poddasze.

Okna fasadowe – najprostszy sposób na doświetlenie poddasza

Najprostszym, a jednocześnie popularnym sposobem na doświetlenie poddasza, jest montaż okien fasadowych, montowanych pionowo w zewnętrznych ścianach szczytowych. Okna fasadowe mają wiele zalet: umożliwiają swobodną obserwację tego, co dzieje się za oknem, są wygodne w myciu, można otworzyć je na oścież lub wyłącznie uchylić od góry. Okna wyposażone są w parapety, które mogą być dodatkową przestrzenią na dodatki lub rośliny, a jednocześnie można uzupełnić je o stylowe firanki lub zasłony. Mogą być uzupełnieniem okien montowanych na niższych kondygnacjach, dzięki czemu bryła budynku wygląda harmonijnie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by tradycyjne prostokątne okna zastąpić bardziej wyszukanymi kształtami okien, np. okrągłymi. Okno fasadowe można również uzupełnić o drzwi wychodzące na balkon lub taras.

Niestety niemożliwe jest zamontowanie okien fasadowych w dachach czterospadowych lub w pomieszczeniach, które nie przylegają do szczytów, dlatego nie jest to rozwiązanie do każdego poddasza. W przypadku pomieszczeń wychodzących na północ może okazać się, że doświetlenie oknem fasadowym będzie niewystarczające, a pomieszczenie przez cały dzień będzie znajdowało się w cieniu. Zacienienie spowoduje również dach okalający całe poddasze z każdej strony. Na okno fasadowe musi również pozwalać wysokość ścianki kolankowej, dlatego może okazać się, że będziemy musieli zdecydować się na inne metody doświetlenia poddasza.

Okna połaciowe – nawet 50% więcej światła

W przypadku, kiedy niemożliwe jest zamontowanie okien fasadowych, możemy zdecydować się na okna połaciowe, czyli dachowe. Ich największą zaletą jest możliwość montażu w niemal każdym dachu, nie tylko na etapie budowy, ale również w momencie, kiedy poddasze jest już użytkowane. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować więcej okien dachowych, ustawiając je obok siebie w grupach, maksymalnie wykorzystując naturalne światło słoneczne do doświetlenia poddasza.

Choć może wydawać się, że okna dachowe ze względu na wysokość, na której są montowane, nie mogą być uchylane (co ma znaczenie dla właściwej wentylacji pomieszczeń), okazuje się, że nowoczesne rozwiązania, takie jak okna dachowe elektryczne dają nie tylko o 50% więcej światła niż okna fasadowe, ale mogą być również z łatwością otwierane i zamykane za pomocą pilota lub aplikacji. Okna wyposażone w czujnik deszczu mogą zamykać się automatycznie, jeśli tylko zmienią się warunki atmosferyczne, dlatego nie trzeba obawiać się zalania pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

Pozostałe zalety okien dachowych to zminimalizowanie ryzyka włamania, a także możliwość kontroli dachu bez konieczności wchodzenia na drabinę (wystarczy wychylić się przez okno połaciowe). Są również niemal niewidoczne, a więc zachowują jednolitą sylwetkę budynku. Okna dachowe mogą być otwierane w połowie osi obrotu, powyżej połowy wysokości okna, mogą być również uchylne wysokoosiowo. Dzięki możliwości uchylenia skrzydła do kąta nawet 45° oraz zatrzymania w dowolnym momencie, okna połaciowe zapewniają nie tylko doskonałe doświetlenie, ale również odpowiednią cyrkulację powietrza. Szeroki wybór okien dachowych drewnianych, pokrytych poliuretanem lub okien z PCV, w szerokiej palecie kolorów umożliwiającej dopasowanie okna do każdego dachu znajdziemy w ofercie sklepu internetowego eDaszek.

Wyłazy dachowe – możliwość wyjścia na dach oraz doświetlenie poddasza w jednym

Dach należy nie tylko regularnie kontrolować wzrokiem, ale również od czasu do czasu na niego wejść, aby dokonać niezbędnych napraw. Wyjście przez okno dachowe otwierane jedynie do kąta 45° jest niemożliwe. Dlatego okna połaciowe można uzupełnić o wyłazy dachowe, które pełnią dwie funkcje. Z jednej strony umożliwiają komfortowe i bezpieczne wyjście na dach, dzięki możliwości otwarcia na oścież, z drugiej zaś wpuszczają światło słoneczne, a więc naturalnie doświetlają poddasze. Sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach, w których nie ma konieczności częstego otwierania okien w celu przewietrzenia pomieszczenia (np. garderobie lub korytarzu) albo jako uzupełnienie okien dachowych uchylnych. Zwłaszcza że najlepszy efekt doświetlenia uzyskuje się poprzez rozmieszczenie kilku przeszkleń w różnych częściach dachu.

Świetliki dachowe – do łazienki, korytarza lub garderoby

Innym sposobem na doświetlenie pomieszczeń w poddaszu, które nie wymagają wietrzenia (np. łazienki, korytarza lub garderoby), są świetliki dachowe. Niewielkie świetliki odbijające i rozpraszające światło mogą doskonale zastępować lub uzupełniać oświetlenie wnętrza. W zależności od konstrukcji dachu oraz potrzeb mieszkańców można zdecydować się na świetliki pojedyncze lub pasma świetlne montowane wzdłuż, w poprzek lub równolegle do kalenicy, wyniesione ponad poszycie dachu. Dzięki temu wnętrze na poddaszu będzie doskonale doświetlone.

Okna fasadowe w lukarnach – efektowny, choć kosztowny element architektoniczny

Choć jest to sposób efektowny, jednocześnie jest dość skomplikowany i kosztowny. Jednak pisząc o możliwościach doświetlenia poddasza, nie można o nim nie wspomnieć. Lukarna to pionowa ścianka frontowa oraz dwie ścianki boczne przykryte daszkiem. Lukarny przypominają dobudówkę i rzeczywiście mogą nieznacznie powiększyć przestrzeń na poddaszu. Wśród zalet okna w lukarnie możemy wyróżnić łatwość mycia i użytkowania (umiejscowiona jest zwykle na tej samej wysokości co klasyczne okno ścienne), a także dobrą widoczność. Jednocześnie lukarna pełni rolę dekoracyjną.

Wybudowanie lukarny wiąże się jednak z koniecznością zmian w konstrukcji dachu, a wystarczająco dużo światła słonecznego uzyskamy jedynie wówczas, kiedy będzie wystarczająco szeroka oraz wyposażona w więcej niż jedno okno. Najlepiej sprawdza się w przypadku dachów o dużym kącie nachylenia, z dość wysokimi ściankami kolankowymi, dlatego podobnie jak w przypadku okien fasadowych nie jest to rozwiązanie dla każdego budynku.