Dobry Styl > Porady > Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Data: 05.10.2018 Kategoria: Porady

Właściciele budynków mieszkalnych, które nie mają dostępu do kanalizacji, muszą radzić sobie z nieczystościami bytowymi samodzielnie. Obecnie coraz częściej odchodzimy od powszechnie stosowanych szamb na rzecz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. W naszym artykule postaramy się omówić na konkretnym przykładzie, jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

Proces oczyszczalnia w biologicznej oczyszczalni ścieków

Firmy, które zajmują się dostarczaniem profesjonalnych biologicznych oczyszczalni ścieków, jak FHU MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, oferują swoim klientom zaawansowane rozwiązania. Doskonałym przykładem jest oczyszczalnia BioPura, której przyjrzymy się bliżej. To urządzenie nowej generacji, przeznaczone do oczyszczania ścieków bytowych, a także innych ścieków biodegradowalnych. Zbiornik oczyszczalni składa się z czterech komór: wstępnego osadnika, dwóch bioreaktorów oraz osadnika wtórnego. Surowe ścieki dopływają do wstępnego osadnika grawitacyjnie. W osadniku wstępnym następuje redukcja zawiesin przez sedymentację oraz redukcja tłuszczy przez flotację. Sklarowane ścieki przepływają następnie do dwóch bioreaktorów, w których następują tlenowe procesy rozkładu pozostałych zanieczyszczeń. Do bioreaktorów wtłaczane jest powietrze przez układ sprężarki-dyfuzora. Ostatnia faza oczyszczania to przepływ ścieku przez osadnik wtórny, który wyłapuje osad powstały w bioreaktorach. Oczyszczone ścieki mogą być wprowadzane do cieków lub gruntów, oczywiście, jeśli otrzymamy zgodę właściwych urzędów.

Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Do nowoczesnych biologicznych oczyszczalni ścieków nie musimy dodawać żadnych preparatów, środków chemicznych, które wspomagają proces oczyszczania. Urządzenia są wytrzymałe, wykonywane z bardzo trwałych materiałów, które są odporne na agresywne środowisko. To urządzenia łatwe w przenoszeniu i bardzo proste w montażu, którego dokonujemy zgodnie z instrukcją producenta. Biologiczne oczyszczalnie ścieków charakteryzuje wysoka wydajność, co jest ich kolejnym atutem, podobnie jak możliwość odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu, cieków wodnych, czy nawet jezior. Wszystkie dostępne na rynku oczyszczalnie biologiczne muszą być przetestowane zgodnie z polskimi normami, dlatego mamy pewność, że jest to rozwiązanie skuteczne i bezpieczne dla środowiska. Na koniec warto dodać, że oczyszczalnie zaprojektowane i wykonane są w taki sposób, by w łatwy sposób można było usuwać osady. Mamy też wieloletnią gwarancję na szczelność zbiornika.