Dobry Styl > Porady > Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Data: 14.01.2020 Kategoria: Porady

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. Podstawą działania całego systemu są panele słoneczne, które montuje się na dachach domów lub na jego ścianach. Największe oszczędności na całym systemie można uzyskać w momencie, kiedy dany obiekt wymaga dużej ilości energii do poprawnego funkcjonowania.

Instalacje fotowoltaiczne – zasady działania

Sercem całego systemu instalacji są przede wszystkim panele. Mogą zostać zamontowane na trzy sposoby:

  • na dachu budynku,
  • na ścianach,
  • coraz częściej na posesji, gdzie umieszczone są przy gruncie, na specjalnych podporach.

Jednak jak działa instalacja? Przede wszystkim warto wiedzieć, co dokładnie wchodzi w jej skład. Każdy system, niezależnie od producenta, wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, inwerter oraz specjalne uchwyty montażowe. Cały proces pozyskiwania energii odbywa się już na etapie użycia paneli zamontowanych w odpowiednim miejscu. Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny. Następnie dzięki znajdującemu się w całej instalacji falownikowi (inaczej inwerterowi), prąd stały pozyskany z energii słonecznej zamieniony zostaje na prąd przemienny. Specjalista z firmy Eko System zauważa: Ważne jest samo umiejscowienie falownika, najczęściej montuje się go na poddaszu budynku lub w pomieszczeniu gospodarczym. Musi być odłączony do elektrycznej tablicy rozdzielczej danego budynku, a ta do sieci elektroenergetycznej.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszą zaletą samego systemu fotowoltaicznego jest możliwość dopasowania mocy do zapotrzebowania budynku. Producenci oferują zestawy od 3 do nawet 24kW. Istotna jest również możliwość zamontowania dodatkowych paneli lub usunięcia zbyt dużej ich ilości w razie konieczności. Pozwala to na dopasowanie odpowiedniej ilości paneli do zapotrzebowania na energię w danym momencie.

Energia z instalacji fotowoltaicznej – jak może być wykorzystana?

Energię pozyskiwaną dzięki rozwiązaniu, jakim jest montaż paneli fotowoltaicznych, można zużywać w całości na potrzeby własne. Istnieją jednak opcje, dzięki którym możliwe jest magazynowanie nadmiarów wyprodukowanej energii oraz użycie jej w miarę zapotrzebowania. Jednym z nich jest montaż akumulatorów o odpowiedniej pojemności, dzięki którym możliwe jest kumulowanie nadmiarów energii. Innym rozwiązaniem jest technologią off-grid – jednak w tym przypadku konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy z zakładem energetycznym. Cały proces polega na oddawaniu nadmiarów energii do sieci oraz późniejsze korzystanie z niej bez dodatkowych opłat. Tyle, ile energii zostało oddane do sieci, tyle może zostać wykorzystane.

Czy warto zdecydować się na instalację?

Instalacja fotowoltaiczna to niezwykle opłacalne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dopasowaniu poszczególnych elementów do całości obiektu. Prace związane z projektowaniem oraz montażem warto zlecić profesjonalnej firmie, która zadba o odpowiednie wykonanie całego systemu.