Dobry Styl > Budowa i remont > Jak działają systemy okien przesuwnych?

Jak działają systemy okien przesuwnych?

Data: 12.04.2022 Kategoria: Budowa i remont

Rozsuwane okna balkonowe to nowoczesne rozwiązanie, zastępujące często klasyczne systemy rozwierne. Stosowane są jako wyjście na taras lub balkon w domach jednorodzinnych oraz dużych mieszkaniach w blokach nowego budownictwa. Okna przesuwne występują w systemie unoszonym-przesuwnym HST i uchylno-przesuwnym PSK. Jak działają te systemy i czym się od siebie różnią?

Jak działa system uchylno przesuwny PSK?

W momencie, gdy okna w systemie uchylno-przesuwnym PSK są zamknięte, ich skrzydło stałe i skrzydło przesuwne tworzą linię prostą. Dzięki temu całość prezentuje się estetycznie, ładnie doświetlając wnętrze. Na ościeżnicy zainstalowana jest szyna, po której poruszają się wózki zamontowane na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego. Są one ukryte pod specjalnymi maskownicami tak, by nie psuły efektu wizualnego.

W celu otworzenia drzwi w systemie uchylno-przesuwnym, trzeba uchylić i odsunąć skrzydło ruchome od progu. Następnie porusza się ono po szynie w dolnej części ościeżnicy. Odbywa się to płynnie i cicho, mimo dużego rozmiaru i wagi poszczególnych elementów.  Aby uchylić okno, należy postępować identycznie jak w przypadku tradycyjnych okien.

PSK nie będzie dobrym wyborem dla osób poruszających się na wózku lub mających małe dzieci, ze względu na wysoki próg.

Jednak niewątpliwą zaletą wyboru PSK jest jego cena — nawet dwa razy niższa, niż w przypadku HST. Umożliwia to zamontowanie systemu przesuwnego u osób, którym bardzo zależy na takim rozwiązaniu, a jednocześnie ich budżet nie jest duży. Dobrej jakości okna Ponzio, wykonane z aluminium, pozwalają na stworzenie przeszklenia lekkiego, trwałego i przede wszystkim korzystnego pod względem finansowym.

Czym jest system HST?

System unoszono-przesuwny HST charakteryzuje się dużym komfortem użytkowania. Dobrze wykonany montaż gwarantuje niezawodne działanie przez długie lata. Część ruchoma i stała są przesunięte względem siebie i ułożone równolegle. W momencie otwierania jedno skrzydło wsuwa się za drugie, poruszając się po ukrytej szynie na specjalnych rolkach. Dzięki temu nie wymaga to użycia siły, a cały proces odbywa się płynnie. Uchylenie okna HST polega na zatrzymaniu jego części ruchomej w dowolnym miejscu i opuszczeniu go za pomocą klamki.

Zastosowanie progu niskiego, co w przypadku systemu unoszono-przesuwnego HST jest możliwe,  znacznie ułatwi wychodzenie na zewnątrz. Ma to szczególnie znaczenie dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, mających małe dzieci lub po prostu ceniących sobie komfort użytkowania.