Dobry Styl > Budowa i remont > Jak kleić elementy gipsowe?

Jak kleić elementy gipsowe?

Data: 04.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

Gips jest niezwykle popularnym materiałem, który dzięki swoim właściwością wykorzystywany jest zarówno w elementach konstrukcyjnych budynków, jak i w elementach dekoracyjnych pomieszczeń. Jednakże ze względu na swoją strukturę wymaga odpowiedniego kleju dla trwałego montażu obiektów z niego wykonanego. Oprócz właściwych środków wymagana jest również prawidłowa technika montażu.

Klejenie elementów gipsowych – krok po kroku

Zasadniczo w skład wszystkich klejów gipsowych wchodzi sam gips (czyli półwodny siarczan wapnia) i włókna celulozowe. Taka konstrukcja nie tylko zapewnia odpowiednią lepność materiału, ale również dzięki zastosowaniu włókien wzmacniana jest jego struktura i wytrzymałość. Oprócz gipsu i włókien znajdują się w nich jeszcze dodatkowe środki, których zadaniem jest uzyskanie przez mieszankę odpowiedniej konsystencji.

W większości przypadku kleje gipsowe sprzedawane są w formie sypkiej, dlatego przed rozpoczęciem prac montażowych należy je odpowiednio rozrobić zgodnie z zaleceniami producenta. W wyniku tego powstaje plastyczna masa, które wykorzystywana jest już bezpośrednio w trakcie prac.

Klej gipsowy cechuje wysoka plastyczność oraz przyczepność, dlatego nakładanie go nie powinno sprawiać żadnych problemów. Dzięki zawartości włókien celulozowych łączenia wykonane z jego pomocą są niezwykle trwałe, rzadko ulegają pęknięciom i kruszeniu. W trakcie aplikacji należy zachować ostrożność, ponieważ klej gipsowy cechują duża siła wiązania, a przy tym jest niezwykle kontaktowy.

Kleje gipsowe można kupić w hurtowniach budowlanych, takich jak Arsen z Sieradza.

Zastosowanie klejów gipsowych

Kleje gipsowe wykorzystuje się przede wszystkim do łączenia płyt K-G, elementów izolacji cieplnej i akustycznej (wykonanych głównie z płyt zespolonych), równania tynków i ścian oraz montażu galanterii i sztukaterii gipsowej. Często kleje gipsowe wykorzystuje się również do montażu aluminiowych narożników ze względu na ich wysoką odporność na uderzenia i wstrząsy.

Montaż z użyciem kleju gipsowego należy zacząć od oczyszczenia i ususzenia podłoża, na którym będzie wykorzystywany. Należy też zwrócić uwagę, by w pomieszczeniu nie panowała zbyt wysoka wilgotność (do 70%). W przeciwnym razie klej nie będzie się prawidłowo wiązał. Powierzchnia, na której będzie wykorzystywany materiał, powinna być pozbawiona złuszczeń czy elementów sypkich, ponieważ przyczynią się one do stworzenia nietrwałego połączenia.

W przypadku podłoży śliskich warto je również wcześniej zagruntować odpowiednim preparatem, dzięki czemu wiązanie kleju będzie mocniejsze.