Dobry Styl > Budowa i remont > Jak nie przegrzać domu pasywnego?

Jak nie przegrzać domu pasywnego?

Data: 24.04.2022 Kategoria: Budowa i remont

Dom pasywny to taki, który w skali roku zużywa od 5 do 15 kWh energii w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy. W budynkach pasywnych największy nacisk kładzie się na sposoby zatrzymania ciepła, a żeby ograniczyć ilość mostków cieplnych, projekty tego typu domów są maksymalnie uproszczone. Problemem może być jednak nadmierne nagrzewanie się obiektu.

Jak zaprojektować dom pasywny, aby się nie przegrzewał?

Dom pasywny musi mieć nie tylko odpowiednią, czyli maksymalnie prostą bryłę. Powinien zostać także odpowiednio umiejscowiony na terenie działki. Znaczenie ma zorientowanie budynku w stosunku do stron świata i ulokowanie domu względem wzniesienia. Oprócz tego ważne jest właściwe zagospodarowanie terenu wokół.

Co ważne, strefa dzienna powinna znajdować się od południa, a strefa wejściowa od północy, ponieważ zabudowane powierzchnie na północnej elewacji zatrzymają straty ciepła, a duże przeszklenia w kierunku południowym pozwolą pozyskać darmowe ciepło ze słońca. Nie zawsze rezygnacja z okien od strony północnej jest dobrym rozwiązaniem – wzrasta wówczas ryzyko przegrzewania się domu.

Aby uniknąć zbyt wysokiej temperatury wewnątrz w okresie letnim, na południowej części działki warto posadzić drzewa liściaste, które latem dadzą cień, a zimą nie będą stanowić bariery dla promieni słonecznych. Konieczne jest także dobre rozplanowanie okien oraz różnych przesłon, na przykład daszków i żaluzji.

Jak zminimalizować przegrzewanie się budynku?

Firma RISTEL z Warszawy specjalizująca się w budowie domów pasywnych w celu ograniczenia ryzyka przegrzania się budynku stosuje wentylację mechaniczną. Dobra wymiana powietrza przy szczelnie zamkniętych oknach to podstawa w domach pasywnych, w których możliwość przegrzania jest nieunikniona. Rekuperacja powinna być wyposażona w system umożliwiający zasysanie powietrza bezpośrednio z zewnątrz, czyli bez odzysku ciepła, aby nie ogrzewać niepotrzebnie nawiewanych mas.

Kluczowa jest także możliwość regulacji systemów wentylacyjnych, co minimalizuje zjawisko bezwładności cieplnej. W okresie letnim nie jest zalecane korzystanie z wentylacji w trybie ciągłym, ponieważ może to spowodować nagrzewanie wdmuchiwanego powietrza. Warto zainwestować na przykład w klimatyzację, która w razie potrzeby umożliwi obniżenie temperatury i schłodzi wnętrze.

Nie bez znaczenia jest termoizolacja przegród – domy pasywne powstają z gotowych elementów, które na miejscu budowy są szczelnie ze sobą łączone. Ponadto stosuje się grubą warstwę ocieplenia, która stanowi barierę przed ciepłem w upalne dni.