Dobry Styl > Wyposażenie > Jak ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Jak ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Data: 15.12.2021 Kategoria: Wyposażenie

Niemal każdy lubi, kiedy do wnętrza jego domu czy mieszkania wpadają delikatne promienie słoneczne. Pozwalają one w naturalny sposób doświetlić oraz ogrzać pomieszczenia. Jednak zbyt intensywne nasłonecznienie może powodować przegrzanie wnętrza, co jest szczególnie dokuczliwe latem. Zastanawiasz się, czy istnieje sposób, aby się przed nim uchronić? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Intensywność nasłonecznienia – od czego zależy?

Miesiące letnie w Polsce charakteryzują się wysokimi temperaturami oraz dużym nasłonecznieniem. Przyjmuje się, że wówczas na jeden metr kwadratowy dociera aż 1000 W mocy energii słonecznej. Uwzględniając zmienne wartości, w tym standardowe oszklenie szyb w oknach oraz brak osłon przeciwsłonecznych, szacuje się, że w ciągu dnia do wnętrza może przenikać nawet 3 kWh energii w przypadku 1m2 okna.

Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak DARIO – jednym z głównych elementów wpływających na nasłonecznienie pomieszczeń ma orientacja domu, a szczególnie okien względem stron świata. Największe ilości światła dostają się do wnętrza przez okna fasadowe, które skierowane są na południowy zachód. W przypadku okien połaciowych możliwe są dwa zakresy ich orientacji:

  • południowo-wschodnie,
  • południowo-zachodnie.

Dopływ zbyt dużych ilości promieni słonecznych może być jednak skutecznie ograniczany – w sposób naturalny lub z wykorzystaniem różnego rodzaju wyposażenia.

Naturalne oraz sztuczne zabezpieczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem

Ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem można podzielić na naturalną oraz sztuczną. Pierwsza z nich to różnego rodzaju drzewa oraz krzewy posadzone w taki sposób, aby ich korony skutecznie ograniczały dostęp promieni słonecznych do wnętrza domowych pomieszczeń. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, jednak zwykle wymaga czasu, aby przynieść rezultaty, ponieważ drzewa czy krzewy muszą urosnąć. Najskuteczniejszą formą ochrony przed zbyt dużym nasłonecznieniem jest więc wykorzystanie takich elementów, jak:

  • plisy,
  • żaluzje – pionowe i poziome,
  • rolety – zewnętrzne i wewnętrzne,
  • markizy.

Plisy to jedno z najpopularniejszych, wewnętrznych, rozwiązań stosowanych do kontrolowania ilości wpadającego do wnętrza światła. Ich zaletą jest możliwość dopasowania do każdego rodzaju oraz kształtu okna. Wykorzystanie żaluzji pionowych to idealna alternatywa dla zasłon. Natomiast rolety, zarówno te montowane na zewnątrz, jak i wewnątrz, chronią dodatkowo przed hałasem. Każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.