Dobry Styl > Porady > Jak powinien wyglądać przegląd bezpieczeństwa samochodu?

Jak powinien wyglądać przegląd bezpieczeństwa samochodu?

Data: 07.12.2018 Kategoria: Porady

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dokonywanie regularnych przeglądów swojego samochodu. Są one niezbędne, aby sprawdzić, czy pojazd jest sprawny i nadaje się do dalszej eksploatacji. Jako że podczas użytkowania niektóre jego elementy zużywają się, mogą nadawać się do wymiany. Bez miarodajnej oceny ze strony specjalistów zwiększa się ryzyko niespodziewanej usterki, dlatego warto zaprowadzić samochód na dokładny przegląd. Na pewno będzie wdzięczny.

Kiedy należy zadbać o przegląd techniczny samochodu?

Warto pamiętać, w jakim okresie samochód powinien być poddany przeglądowi technicznemu. Jeżeli jest on starszy niż 5 lat – co roku. Nowsze auta – po trzech latach od daty zarejestrowania, a kolejny przegląd po kolejnych dwóch. W przypadku taksówek, pojazdów z LPG i samochodów do nauki jazdy w ośrodkach, przegląd techniczny wykonuje się raz na rok.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Specjaliści w serwisie wykonują podstawowe czynności, regulowane przez Ministra Infrastruktury. Są to po kolei:

  • sprawdzenie zgodności numeru VIN na tabliczce znamionowej samochodu z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego,
  • ocena poszczególnych elementów pojazdu, czyli ogumienia, oświetlenia, amortyzatorów, karoserii i szyb, a także wyposażenia obowiązkowego – gaśnicy i trójkąta,
  • sprawdzenie stanu zawieszenia, skuteczności układu hamulcowego, składu spalin oraz poziomu zadymienia w przypadku silników wysokoprężnych.

W przypadku samochodu z instalacją LPG mechanik może sprawdzić jej szczelność po okazaniu ważnego dokumentu legalizacyjnego butli LPG. Dowodem na sprawność wszystkich badanych układów jest stempel pieczątki w dowodzie rejestracyjnym z informacją o pozytywnym wyniku diagnostyki oraz dopuszczeniu samochodu do ruchu. Jeżeli jednak w serwisie zostanie wykryta usterka, którą należy usunąć, wystawiane jest zaświadczenie o negatywnym przebiegu przeglądu technicznego. W takim przypadku należy w ciągu 14 dni stawić się z samochodem w warsztacie w celu jej usunięcia i wrócić do stacji kontroli pojazdów.

Gdzie najlepiej udać się w celu wykonania przeglądu?

Należy pamiętać, że przeglądu technicznego najlepiej dokonać w autoryzowanym serwisie danej marki. Dzięki temu mamy pewność, że trafimy na wykwalifikowanych mechaników i doradców serwisowych, co przełoży się na najwyższą jakość usług i bezpieczeństwo kierowców w trakcie prowadzenie pojazdu – radzi doradca serwisu Toyoty na terenie Wrocławia – Toyota Centrum Wrocław, który wykonuje przeglądy okresowe, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, a ponadto świadczy usługi z zakresu wymiany opon, wymiany elementów eksploatacyjnych oraz montażu akcesoriów.