Dobry Styl > Budowa i remont > Jak pozbyć się gruzu?

Jak pozbyć się gruzu?

Data: 07.04.2022 Kategoria: Budowa i remont

Gruz budowlany powstaje przy każdej budowie lub remoncie i może przysporzyć sporo problemów – zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości jego zagospodarowania na działce lub gdy odpady zajmują dużo potrzebnego miejsca. Co więcej, gruz jako odpad budowlany nie może być wyrzucany do pojemników na śmieci. Takie postępowanie wiąże się z ryzykiem kary finansowej.

Co można zrobić z gruzem po budowie lub remoncie?

Gruz, jaki powstaje w czasie prac budowlanych i remontowych, może zostać ponownie wykorzystany na terenie posesji. Przyda się na przykład do utwardzenia podjazdu czy też przygotowania terenu pod planowany taras. Niemniej jednak najczęściej okazuje się, że gruzu produkujemy dużo więcej, niż jesteśmy w stanie powtórnie wykorzystać. W efekcie na terenie działki tworzy się sporych rozmiarów hałda, którą należy w odpowiedni sposób zutylizować. Gruz może składać się z różnych odpadów budowlanych, nie tylko cegieł lub pustaków. W stercie mogą wylądować na przykład śmieci, resztki folii, papy czy też styropianu, a nawet materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne.

O utylizacji gruzu warto pomyśleć na samym początku prac – najlepiej jest nawiązać współpracę z firmą, która tanim kosztem posprząta naszą posesję. Gruz powinien trafić do punktu selektywnej zbiórki odpadów, jaki funkcjonuje w każdej gminie. Na terenie Śląska wywozem gruzu zajmuje się przedsiębiorstwo Martrans dysponujące obszerną flotą aut i sprzętu budowlanego. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera, który po napełnieniu zabierany jest przez firmę i zastępowany kolejnym. Usługa może być świadczona tak długo, jak będzie to konieczne – czyli do wywiezienia ostatniego pełnego kontenera. O cenie decyduje to, czy oddajemy gruz czysty, czy też zmieszany oraz gabaryty kontenera i odległość od najbliższego punktu PSZOK.

Recykling i utylizacja gruzu

Wspomniane wcześniej przedsiębiorstwo Martrans oferuje wywóz gruzu w Dąbrowie Górniczej. Zebrany odpad trafia do punktu PSZOK, gdzie następnie jest przygotowywany do dalszej obróbki. Warto bowiem wiedzieć, że gruz to cenny surowiec, niezwykle pożądany w budownictwie i drogownictwie. Oczyszczony z resztek śmieci gruz poddawany jest recyklingowi, a wszystko to, co do powtórnego przetwórstwa się nie nadaje, zostaje zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Z gruzu powstają kruszywa o różnym uziarnieniu, które wykorzystywane są do podbudowy dróg i autostrad oraz do wykonywania fundamentów. Drobny kamień służy także do utwardzania terenu pod przyszłe inwestycje.