Dobry Styl > Porady > Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Data: 14.01.2021 Kategoria: Porady

Podlewasz kwiatki. Najpierw te na parapecie. Zerkasz przez okno i się zamyślasz. Nagle zauważasz, że woda wypływa przez podstawkę. Przelałeś. Innym razem widzisz wiotkie liście swojego ulubionego storczyka. Aby uniknąć takich sytuacji, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci prawidłowo nawadniać rośliny doniczkowe.

Po pierwsze, rutynie powiedz: nie!

Nie powinieneś podlewać kwiatów rutynowo, co określoną liczbę dni. Stopień wilgotności podłoża w doniczce zmienia się w zależności od różnych czynników – by wymienić tylko kilka: warunki świetlne, faza wzrostu rośliny, wilgotność i temperatura powietrza. Jeśli zatem zabierzesz kwiatek z parapetu i postawisz go w rogu salonu, to przede wszystkim obserwuj, co się dzieje z rośliną. Liście stają się brązowe? Suche? Zwijają się? A może łodygi czernieją? W ten sposób kwiatek reaguje na nieodpowiednią wilgotność, daje znać, że coś jest nie tak – wyjaśnia przedstawicielka Sklepu Kwiecistego oferującego produkty, dzięki którym zadbasz zarówno o rośliny w domu, jak i ogrodzie.

Dodajmy: najlepiej sprawdź stan nawodnienia podłoża poprzez dotyk wystarczy wsunąć palec w ziemię. Ponadto dobrze jest mieć świadomość, że donica gliniana czy drewniana utrzyma wilgoć krócej niż choćby plastikowa. Materiały naturalne bowiem umożliwiają przepływ powietrza i parowanie wody.

W jaki sposób podlewać?

Kieruj nieduży strumień wody bezpośrednio na podłoże, a nie roślinę. Nie dopuść do tego, aby nadmiar wody wylewał się z podstawki. Co ciekawe, niektóre kwiaty na przykład storczyki lepiej podlewać w inny sposób. Weź miskę, napełnij ją wodą i wstaw do niej doniczki. Wyjmij je po około 30 minutach. Zastanawiasz się, jaka woda będzie odpowiednia? Deszczowa, mineralna, a zazwyczaj również ta z kranu każda w temperaturze pokojowej. Gotowałeś ziemniaki albo inne warzywa? Nie wylewaj wody. O ile nie jest ona mocno słona, podlej nią kwiaty. To duża dawka mikroelementów!

A może doniczka samonawadniająca lub hydrożel?

Jeśli z prawidłowym podlewaniem roślin nie jest Ci po drodze, a Twoje kwiaty marnieją   postaw na doniczki z nawadnianiem. Systemy nawadniania kontrolują stan wody, a jednocześnie wydłużają czas wilgotności podłoża. Mając takie doniczki, nie musisz przed każdym wyjazdem prosić sąsiada, aby zajął się Twoimi roślinami. Wartym uwagi produktem jest także hydrożel, który poza magazynowaniem wody zatrzymuje w korzeniach składniki pokarmowe. Koniec z przesuszonymi roślinami ciesz się zielenią!