Dobry Styl > Porady > Jak rozpoznać, że w budynku/mieszkaniu gromadzi się wilgoć?

Jak rozpoznać, że w budynku/mieszkaniu gromadzi się wilgoć?

Data: 21.06.2021 Kategoria: Porady

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest ona pozostałością po zalaniach lub remontach. Bez odpowiedniego osuszania może się utrzymywać nawet latami, przy okazji prowadząc do rozprzestrzeniania się grzybów oraz powodując charakterystyczny stęchły zapach. Dlatego tak ważne jest, by widząc oznaki gromadzenia się w budynku wilgoci, jak najszybciej zacząć działać.

Jakie są oznaki gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach?

Najłatwiej zaobserwować nadmierną wilgotność w domu w momencie, gdy para wodna zaczyna się skraplać. Alarmującym symptomem są często zaparowane okna i lustra bez działania czynników zewnętrznych, takich jak np. gotowanie czy prysznic.

Wilgoć osadza się również na ścianach, tworząc w początkowym etapie śliski nalot, później zaś wybroczyny – czyli odstające kuliste kawałki farby z powietrzem w środku. W przypadku, gdy na ścianach są tapety, to w wyniku działania wody zaczynają one odchodzić. Deformują się też drewniane panele oraz podłogi.

Charakterystyczne dla pomieszczeń o wysokiej wilgotności jest utrzymywanie się nieprzyjemnego stęchłego zapachu oraz częste przypadki pojawiania się grzybów na tynku. Jeśli zauważymy, którykolwiek z tych objawów u siebie w domu lub mieszkaniu, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do firmy zajmującej się osuszaniem pomieszczeń, takiej jak np. FHU Tokarski. Pozostawiając sprawy same sobie, narażamy się na ogromne koszty napraw w przyszłości oraz uszczerbek na zdrowiu związany z unoszącymi się w powietrzu zarodnikami grzybów.

Jakie są skutki nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach?

W pomieszczeniach o utrzymującej się dużej wilgotności na suficie pojawiają się wysolenia. Są to rozchodzące się brązowe plamy, bardzo często mylone z grzybem. Osadzająca się woda powoduje również rozszerzanie się drewna, a w efekcie niszczenie wielu mebli, parkietów, klepek i paneli.

Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu waha się między 30-60%. Przy pomocy specjalnych mierników powietrza można ją sprawdzić samemu lub poprosić o pomoc odpowiednią firmę. W momencie, gdy pomiary pokazują utrzymywanie się wysokiej wilgotności, niezbędne jest osuszanie mieszkanie. Stałe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach objawia się problemami zdrowotnymi, zwłaszcza często występującym katarem i zapaleniem zatok. W takich miejscach unosi się również dużo zarodników grzybów, które nie tylko mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy, ale również przyczyniają się do częstszych infekcji skóry.

Jeśli nie wiemy, co jest przyczyną podwyższonej wilgotności w domu, to potrzebna może być pomoc ekspertów. Często jest to kwestia pojawienia się dziury w dachu, źle wykonanej elewacji, nieszczelności okien lub awarii hydraulicznej.