Dobry Styl > Budowa i remont > Jak sporządzić wiarygodny kosztorys budowy domu?

Jak sporządzić wiarygodny kosztorys budowy domu?

Data: 16.05.2022 Kategoria: Budowa i remont

Budowa domu to przedsięwzięcie, wymagające podjęcia wielu istotnych decyzji. Inwestycja wiąże się ze znalezieniem działki o dogodnym położeniu, a także z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Nie bez znaczenia jest również wybór ekipy budowlanej, materiałów oraz elementów wykończenia. Osobom planującym budowę domu, często trudność sprawia oszacowanie kosztów związanych z inwestycją. Jakie koszty warto uwzględnić przy budowie domu?

Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?

Dokładne określenie kosztów związanych z budową domu pod klucz, zwykle nie jest możliwe. Dzieje się tak z kilku względów. Jednym z głównych powodów, dla których rzetelne określenie dokładnych kosztów budowy domu nie jest łatwe, jest dynamiczna zmiana cen materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nie bez znaczenia są także różnice cenowe w zależności od producenta, klasy, modelu czy rodzaju danego materiału budowlanego i wykończeniowego. Co ważne, oprócz zakupu materiałów, należy wziąć pod uwagę także ich transport na plac budowy.

Na koszty budowy domu jednorodzinnego wpływ ma także lokalizacja działki. Cena budowy domu zależna jest od regionu Polski oraz od tego, czy działka znajduje się w mieście, czy na terenie wiejskim.

Istnieją jednak koszty, które można oszacować już na etapie planowania, one zaś pomogą w dokładniejszym określeniu ceny budowy domu. Określić możemy powierzchnię netto oraz powierzchnię użytkową budynku, typ dachu, a także liczbę kondygnacji.

Budowa domu jednorodzinnego, a koszty robocizny

Ogromne znaczenie w związku z kosztami budowy domu, ma wybór odpowiedniego wykonawcy. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku (podobnie zresztą, jak w przypadku wyboru materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych), nie warto kierować się wyłącznie ceną. Współpraca z nierzetelnym i niesprawdzonym wykonawcą, może nas bowiem sporo kosztować – nie tylko pieniędzy, ale i cennego czasu.

Godnym polecenia wykonawcą, cieszącym się wieloma pozytywnymi opiniami wśród klientów, jest firma Budowa Więckowski ze Zgierza. Profesjonalna firma budowlana, taka jak Budowa Więckowski ze Zgierza, wstępnie oszacuje koszty związane z budową domu jednorodzinnego, uwzględniając między innymi: wielkość powierzchni mieszkalnej, liczbę kondygnacji, rodzaj konstrukcji budynku, a także typ dachu (płaski, dwuspadowy).

Poza kosztami związanymi z wynagrodzeniem dla ekipy budowlanej, istotne są również wydatki związane z wynajmem sprzętu budowlanego, opłaty przyłączeniowe, a także koszty wykonania niezbędnej dokumentacji.