Dobry Styl > Budowa i remont > Jak sprawić, by niwelacja za pomocą spycharki była możliwie najbardziej precyzyjna?

Jak sprawić, by niwelacja za pomocą spycharki była możliwie najbardziej precyzyjna?

Data: 20.11.2020 Kategoria: Budowa i remont

Każdej firmie budowlanej zależy na sprawnej realizacji inwestycji bez uszczerbku dla finalnego efektu. Może być jednak o to trudno bez uprzedniego zainwestowania w odpowiednie urządzenia. W celu przyspieszenia, a jednocześnie zwiększenia precyzji i bezpieczeństwa pracy za pomocą maszyn drogowych i budowlanych, w tym spycharek, warto zastosować systemy niwelacji.

Jakie wyzwania niesie ze sobą niwelacja terenu?

Coraz więcej przedsiębiorstw budowlanych decyduje się na zakup systemów niwelacji. Nie bez przyczyny. Bez pomocy w postaci specjalnych systemów operator spycharki może jedynie wizualnie ocenić ilość usuniętego materiału, co skutkuje koniecznością wykonywania poprawek. A poprawki to przecież dodatkowe godziny pracy, które przekładają się na opóźnienia w realizacji inwestycji i szybsze zużycie maszyn, a co za tym idzie ich częstszy serwis i wymianę – wyjaśnia pracownik firmy Bellator, która zajmuje się sprzedażą, wynajmem i serwisem maszyn budowlanych. Dzięki wykorzystaniu systemu niwelacji operator spycharki dokładnie wie, ile materiału musi usunąć, co znacząco ogranicza liczbę poprawek. Mniejsza ilość koniecznej do wykonania pracy ma bezpośredni wpływ na wolniejsze zużywanie się maszyny oraz obniża spalanie paliwa.

Szybsza i dokładniejsza praca dzięki systemom niwelacji do spycharek

Systemy niwelacji do spycharek pozwalają uniknąć błędów podczas wykonywania wykopów oraz zapewniają kontrolę nad zużyciem materiałów. Umożliwiają zarówno kontrolę spadku, jak i wysokości. Wyróżnia się systemy niwelacji do spycharek 1D, 2D i 3D. W przypadku systemów 2D sterowanie może odbywać się przez:

  • odbiornik laserowy i czujnik ruchu,
  • dwa odbiorniki laserowe,
  • maszt elektryczny z odbiornikiem laserowym i czujnikiem spadku,
  • dwa maszty elektryczne z odbiornikami laserowymi.

Systemy 3D oparte są z kolei na dwóch antenach GNSS. Wykorzystuje się je w spycharkach z 6-stopniowym lemieszem, przede wszystkim podczas równania końcowych warstw materiału. Systemy 3D pozwalają na dokładne obliczanie kierunku i kąta pochylenia lemiesza, co gwarantuje precyzyjne rozkładanie materiału za każdym przejazdem. Operator jest niezależny od palików i linek tyczonych przez geodetów. Może kontrolować powierzchnie i krawędzie projektowe.

Jedną z firm zajmujących się opracowywaniem systemów niwelacji do spycharek jest przedsiębiorstwo MOBA. Oferuje ono dwa ich rodzaje. GS-506 to system niwelacji 2D zapewniający precyzyjną kontrolę wysokości i nachylenia oraz dużą dowolność w doborze sensorów. MOBA 3D-MATIC to system niwelacji 3D. Dzięki jego wykorzystaniu nie są potrzebne prace geodezyjne i ręczne pomiary kontrolne. Sterowanie systemem MOBA 3D-MATIC odbywa się za pomocą dobrze zorganizowanego 7-calowego ekranu dotykowego, na którym operator zawsze widzi aktualną pozycję maszyny oraz model terenu.