Dobry Styl > Budowa i remont > Jak stworzyć posadzkę samopoziomującą?

Jak stworzyć posadzkę samopoziomującą?

Data: 06.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

Posadzkę samopoziomującą nie jest trudno wykonać samodzielnie. Może dlatego jest to bardzo popularne rozwiązanie, na które decydują się wszyscy ci, którzy budują lub remontują swój dom, częściowo własnymi siłami. Jednak do tego rodzaju czynności trzeba się odpowiednio przygotować. Mowa tutaj przede wszystkim o materiałach i narzędziach. Po ich zgromadzeniu można przystępować do pracy. Jakie są kolejne czynności?

Jakie narzędzia będą przydatne?

Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w wiaderko, w którym będzie mieszana zaprawa, mieszadło elektryczne, packę do rozprowadzania materiału na wylewkę oraz kolczasty wałek, który jest narzędziem do odpowietrzania zaprawy.

Ugruntowanie podłoża – pierwszy krok

Podłoże, na które ma być wylana zaprawa samopoziomująca, musi być dokładnie oczyszczone, a ewentualne szpary i pęknięcia naprawione specjalną żywicą lub klejem. Należy też usunąć plamy z poprzedniej zaprawy. Później warto wszystko dokładnie odkurzyć.

Gruntowanie należy przeprowadzić na kilka godzin przed aplikacją zaprawy na wylewkę samopoziomującą. Nałożenie gruntu pod wylewkę jest istotne, albowiem poprawia on przyczepność warstwy samopoziomującej, co bezpośrednio przekłada się na trwałość posadzki.

Wybierając rodzaj zaprawy, najlepiej poszukać jej w takich miejscach, jak CEMIX, gdzie dostępne są tego typu artykuły. Gotowa do rozrobienia zaprawa występuje w wielu typach, więc każdy może wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Na opakowaniach zazwyczaj są wyczerpujące informacje na temat użycia materiału. Dodatkowo można na miejscu otrzymać fachowe doradztwo.

Nakładanie wylewki samopoziomującej

Gdy teren pod posadzkę będzie już przygotowany, należy przystąpić do mieszania zaprawy. Najlepiej zrobić to ściśle według instrukcji producenta. Użycie elektrycznego mieszadła będzie gwarancją, że zaprawa będzie miała odpowiednią konsystencję.

Gdy masa samopoziomująca będzie już gotowa, przychodzi moment na aplikowanie jej na podłoże. Posadzka samopoziomująca powinna być wylewana prosto z wiaderka niezbyt szerokimi strumieniami. Po całkowitym jego opróżnieniu zaprawa sama znajdzie się we właściwym miejscu. Wtedy wystarczy ją tylko delikatnie wyrównać we wszystkich kierunkach, o ile pojawią się na jej powierzchni jakiekolwiek nierówności. Ostatnią czynnością jest odpowietrzanie zaprawy za pomocą kolczastego wałka.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności trzeba cierpliwie poczekać, aż zaprawa stwardnieje i wyschnie.