Dobry Styl > Budowa i remont > Jak tanio kupić działkę budowlaną?

Jak tanio kupić działkę budowlaną?

Data: 10.09.2020 Kategoria: Budowa i remont

Przy zakupie działki budowlanej często stajemy przed wieloma dylematami. Chcemy trafnie wybrać metraż, lokalizację, sąsiedztwo, kupić działkę odpowiednią do naszych potrzeb od wiarygodnej osoby, firmy lub podmiotu. Mamy ustalony budżet lub limit, którego nie chcemy przekroczyć, jeśli chodzi o cenę. Przeglądanie różnych ogłoszeń może przyprawić nas o zawrót głowy, bo rozbieżność w kosztach przy podobnej powierzchni i usytuowaniu może być ogromna. Jak tanio kupić działkę budowlaną, ale taką, na której z pewnością bez problemu wybudujemy dom?

Koszt metra kwadratowego działki o podobnej lokalizacji

Paradoksalnie praktycznie jedynie metraż działki to kryterium wyboru działki, które nie podlega dyskusji, jeśli planujemy budowę domu o konkretnej powierzchni i chcemy mieć wokół konkretną przestrzeń tylko dla siebie. Koszty metra kwadratowego działki w podobnej lokalizacji mogą się znacznie różnić ze względu na sąsiedztwo. Więcej na przykład zapłacimy za działkę pod budowę domu na gotowym osiedlu pod miastem niż za działkę w takiej samej odległości od centrum tego samego miasta w terenie, w którym plany co zagospodarowania przestrzeni nie są jeszcze klarownie określone. Ale uwaga! Wcale nie oznacza to, że sumarycznie pierwsza inwestycja będzie dla nas droższa, o czym opowiemy dalej.

Zakup działki uzbrojonej w pewnym sąsiedztwie i z dostępem do dróg

Na działce na gotowym osiedlu pod miastem mamy pełne uzbrojenie (prąd, woda, kanalizacja, opcjonalnie też gaz), pewne sąsiedztwo i drogi. A na drugiej przykładowej działce poza miastem nie mamy nic, do tego w przyszłości może się okazać, że do tej działki przyłączy poprowadzić z jakichś względów nie można lub będzie to wyjątkowo kosztowne. Kolejny aspekt: sąsiedztwo. Jak mówią nam przedstawiciele Biura Obsługi spółki INLAND BIMO PROPERTY, kupując działkę na gotowym osiedlu, z góry wiemy, jakie będzie nasze sąsiedztwo. Nikt nie postawi obok naszej domowej posesji obiektu, który będzie dla nas uciążliwy. Nasze sąsiedztwo jest pewne — wokół będą domy. Za zakupem uzbrojonej działki do budowy domu na osiedlu przemawia również gwarancja dostępu do drogi. Cena działki to cena, ale kupując działkę, musimy wziąć pod uwagę koszty całej inwestycji. Nie szukajmy ofert, kierując się wyłącznie metrażem i ceną, bo to może okazać się zgubne. Nie bez powodu wokół miast powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli pod domy jednorodzinne lub większe obiekty mieszkalne, ale dalekie od molochów z wielkiej płyty z ubiegłego wieku. Zakup działki na takim osiedlu po prostu się opłaca.