Dobry Styl > Wyposażenie > Jak umeblować biuro? Porady i sugestie

Jak umeblować biuro? Porady i sugestie

Data: 15.03.2019 Kategoria: Wyposażenie

Wygląd biura wpływa nie tylko na komfort pracy, ale również na kreatywność pracowników.  Zaraz po mieszkaniu jest to najważniejsze pomieszczenie w codziennym życiu. Każdy z nas chciałby pracować w miejscu przyjaznym, ładnie urządzonym i dopasowanym do potrzeb ludzi w nim przebywających, dlatego ważne jest, aby umeblować biuro tak, aby pracowało się w nim lepiej. Coraz bardziej popularny jest podział biura na strefy do pracy, relaksu czy spotkań.

Podział biura na strefy

Każdy pracownik firmy potrzebuje odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni, aby czuć się swobodnie i komfortowo. Dlatego dobrym pomysłem jest podział biura na strefy. Strefa recepcji tworzy wizerunek firmy i na długo zapada w pamięć odwiedzających. Open space to miejsce do kreatywnych procesów, podstawą są tutaj osobne biurka, które fajnie byłoby oddzielić panelami od sąsiednich biurek tak, aby można było pracować w skupieniu. Ciche pokoje mające wygłuszenie akustyczne, dadzą intymność, pomogą nam się skupić np. podczas rozmowy z klientem i pozwalają uciec od hałasu. Sale konferencyjne to strefa do spotkań planowanych z klientami, które wcześniej należy rezerwować. W pracy bardzo ważna jest równowaga, dlatego w biurze powinien znaleźć się chillout room, czyli strefa relaksu i regeneracji, gdzie pracownicy mogą odpocząć po intensywnej pracy umysłowej, dlatego powinny być w niej wygodne sofy, pufy, stoły. Strefa eat and meet, czyli miejsce nieformalnych spotkań, gdzie możemy zjeść lunch, wypić kawę, herbatę i porozmawiać.

Własny styl i kolorystyka

Kolorystyka mebli biurowych ma duże znaczenie. W większości firm królują kolory bezpieczne, czyli stonowane. Z drugiej strony, zbyt chłodne i stonowane pomieszczenia mogą sprawić, że ludzie w nich przebywający będą czuć się nieswojo i mało komfortowo. Nie powinniśmy bać się mocnych akcentów i kolorów, które zapobiegną nudzie i monotonii. W ostatnich latach bardzo modnym i ciekawym pomysłem jest umeblowanie biura w tonacji logotypu firmy. Jeżeli logo naszej firmy ma kolorystykę czerwono – niebieską, warto wówczas wpleść te kolory do wystroju biura, np. krzeseł, biurek, szafek czy ścian. Dodatki w jaskrawych kolorach czy pomalowanie jednej ściany na żywszy kolor mogą stworzyć bardzo ciekawe wnętrze. Można też pomyśleć o ledowych napisach 3D na ścianę z nazwą naszej firmy czy ciekawych printach graficznych na ścianach. Taki pomysł z pewnością pozostanie na długo w pamięci klientów jak i pracowników oraz świadczyć będzie o fachowości firmy. W umeblowaniu biura idealnie sprawdzi się szkło czy metal. Stół konferencyjny ze szklanym blatem i metalowymi nogami będzie wyglądał bardzo efektownie i nowocześnie. Nie zapominajmy o zieleni, która podnosi zdrowotność, relaksuje, uspokaja i oczyszcza powietrze. Wybierajmy takie rośliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są łatwe w utrzymaniu, np. wężownica (sansewieria), figowiec benjamiński czy zamiokulkas zamiolistny.

Wygoda i ergonomia

Nieergonomicznie urządzone biuro obniża motywację pracowników i powoduje niechęć do realizowania obowiązków. Pamiętajmy, że wygoda i ergonomia bezpośrednio przekłada się na zdrowie, samopoczucie i efektywność pracowników. Źle wyprofilowane krzesła czy biurka mogą powodować bóle pleców, karku, szyi czy głowy – podpowiada ekspert z firmy Semar meble biurowe w Tychach, która tworzy wygodne, przyjazne i kreatywne przestrzenie biurowe.

Zbyt długie przebywanie przed monitorem przy nieodpowiednim naświetleniu może spowodować bóle oczu i związane z nim późniejsze problemy. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze światła dziennego lub korzystanie z lamp, które nie oślepiają i nie męczą naszego wzroku. Biurko powinno być przede wszystkim wygodne i uporządkowane, z dużą ilością szufladek i organizerów. Nie chcemy przecież utonąć wśród papierowych karteczek i dokumentów. Ważna jest również wysokość biurka, na rynku dużą popularnością cieszą się biurka z elektryczną regulacją wysokości.