Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak urządzić przedpokój?

Jak urządzić przedpokój?

Data: 03.05.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Mówi się, że nie ma szans by zrobić drugie „pierwsze wrażenie”. Zasadę tę można przyłożyć do naszego mieszkania. Jeśli zapraszamy kogoś do siebie po raz pierwszy, warto upewnić się, że zaraz po przekroczeniu progu wrażenia naszego gościa będą jak najlepsze. W tym celu powinniśmy zadbać o odpowiednią aranżację przedpokoju.

Podstawy aranżacji, czyli wybieramy kolory

To, jakich kolorów użyjemy w naszym przedpokoju ma kluczowe znaczenie i w dużym stopniu powinno być uzależnione od wielkości wnętrza. Uniwersalnym rozwiązaniem jest biel, które pasuje do każdego wnętrza i nie sprawia większym problemów w późniejszej aranżacji – do białego korytarza z łatwością dobierzemy meble oraz inne elementy wyposażenia. Jeśli planujemy użyć innych kolorów, szczególnie bardzo ciemnych bądź intensywnych, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem – ciemne kolory mają tendencję do optycznego zmniejsza pomieszczeń. Jeśli nasz korytarz już teraz jest ciasny, pomalowanie go na ciemno sprawi, że skurczy się jeszcze bardziej, stanie się przytłaczający. Ciemne kolory mogą się jednak przydać, np. kiedy nasz korytarz jest długi i wąski – wtedy wystarczy jego dłuższe ściany pomalować na ciemniejszy kolor, pozostałe pomalować na biało.

Meble w przedpokoju

Skoro już malowanie przedpokoju mamy za sobą, możemy przystąpić do wyboru mebli. To również nie jest łatwe zadanie. Korytarze zwykle nie zapewniają zbyt dużo miejsca, dlatego tym bardziej nie powinniśmy zastawiać ich w całości meblami, musimy zostawić dość przestrzeni na przejście, wygodne ubranie się, rozebranie, założenie butów, przejrzenie w lustrze, etc. W korytarzu obowiązkowo musi znaleźć się szafa, szafka lub stojak na buty oraz lustro.

– Dobrym pomysłem jest wybieranie mebli, które łączą ze sobą kilka funkcji, np. szafa z lustrem na drzwiach bądź skrzynia na buty, na której można usiąść – wyjaśnia przedstawiciel sklepu Italiastyle.pl – oszczędzimy w ten sposób sporo miejsca.

Wierzchnie ubrania zwykle zostawiamy na zewnętrznym wieszaku – jeśli nie mamy dość miejsca, by go zamontować cały wieszak, alternatywą są haczyki, które można zamontować nawet na drzwiach. To również pozwoli nam zaoszczędzić miejsce.

Oświetlenie

Przedpokoje zazwyczaj nie są widne, to znaczy, że nie posiadają okien, przez które wpadałoby światło słoneczne. Dlatego wymagają odpowiedniego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie kilku rodzajów lamp o różnym natężeniu, które będziemy mogli zapalać w zależności od okoliczności. Przykładowo kiedy szykujemy się do wyjścia na elegancką imprezę, dobrze jest sprawdzić czy nasze ubranie aby na pewno jest czyste – do tego potrzeba mocnego światła. Małe lampki punktowe mogą przydać się z kolei kiedy wracamy do mieszkania – zapalając je zużyjemy mniej energii.