Dobry Styl > Ogród > Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym?

Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym?

Data: 04.12.2020 Kategoria: Ogród

Jeszcze kilka lat temu basen w ogrodzie kojarzył się z luksusem, jednak obecnie jest już możliwe wykonanie go w rozsądnej cenie. Dzięki temu coraz więcej osób, zamiast jedynie zazdrościć przyjęć przy basenie postaciom z amerykańskich filmów, decyduje się na wstawienie go do własnego ogrodu. Kluczem do wymarzonego relaksu nad wodą jest utrzymanie jej w czystości. Jak to zrobić?

Filtrowanie i uzdatnianie wody w basenie

Podczas kąpieli w basenie zostawia się w nim resztki kosmetyków i detergentów, pot czy elementy naskórka. Oczywiste jest, że trzeba się pozbywać tych zanieczyszczeń, aby utrzymać wodę w dobrym stanie. Dodatkowo, jeśli basen nie jest wyposażony w zadaszenie, to mogą się do niego dostawać różne substancje z zewnątrz. Na szczęście istnieją sposoby, które ułatwiają dbanie o czystość.

Podstawową czynnością jest filtrowanie wody. Specjalne pompy filtrujące, znajdujące się w instalacjach basenowych, usuwają nagromadzone zanieczyszczenia. Dzięki temu można uniknąć wysiłku i kosztów związanych z częstą wymianą wody. Po przefiltrowaniu trzeba ją również uzdatnić.

Można to zrobić za pomocą metody chlorowej lub bezchlorowej. Pierwsza z nich pozwala zachować przejrzystość wody i pozbyć się drobnoustrojów, towarzyszy jej jednak charakterystyczny zapach, który może przeszkadzać.

Dlatego powstały metody bezchlorowe, jednak wykorzystuje się je rzadziej ze względu na wyższą cenę – tłumaczy pracownik firmy Florexpol.

Kluczowe dla utrzymania dobrego stanu wody jest też zadbanie o jej właściwe pH. Powinno się wahać w granicach 7,2-7,4.

W celu korekty pH używa się specjalnie przeznaczonych do tego środków. W takich warunkach najlepiej działają preparaty chemiczne przeznaczone do basenów. Dbanie o odpowiedni poziom kwasowości wody pozwala uniknąć podrażnień skóry i oczu. Poza tym, przy za niskim poziomie pH może dojść do korozji metalowych elementów basenu, a zbyt wysoki prowadzi do rozrastania się glonów.

Czyszczenie ścian i dna basenu

W celu utrzymania czystości w basenie trzeba systematycznie myć też jego ściany oraz dno. Wykorzystuje się do tego specjalne odkurzacze ręczne – hydrauliczne lub automatyczne. Pierwsze z nich wykorzystują podciśnienie wywołane przez pracę pompy filtracyjnej. Wtedy zanieczyszczenia dostają się do filtra, a usunąć je można płukając urządzenie. Z kolei automatyczne odkurzacze do czyszczenia basenów ogrodowych mają napęd elektryczny. W ich przypadku woda jest zasysana do specjalnych worków.

W celu pozbycia się piasku z basenu można wykorzystać również pompę piaskową. Niezależnie od wyboru metody, warto dbać o czystość w basenie ogrodowym, aby przebywanie w nim było przyjemne i sprzyjało odpoczynkowi.