Dobry Styl > Budowa i remont > Jak wybrać ciepłą bramę garażową?

Jak wybrać ciepłą bramę garażową?

Data: 24.08.2021 Kategoria: Budowa i remont

Niewłaściwe zaizolowanie garażu będącego częścią budynku mieszkalnego, znacznie wpływa na obniżenie temperatury w całym domu. Istnieją jednak sposoby na odpowiednie zabezpieczenie garażu przed ucieczką ciepła. Na co zwrócić szczególną uwagę, poszukując ciepłej bramy garażowej? Jaki typ bramy wyróżnia się najlepszymi parametrami izolacyjnymi? Co powinno charakteryzować ciepłą bramę garażową?

Jaki rodzaj bramy garażowej cechuje się najwyższymi właściwościami izolacyjnymi?

Brama segmentowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z kilku połączonych ze sobą segmentów w postaci poziomych, podłużnych paneli, wykonanych ze stali lub drewna czy innych materiałów. Spośród różnego typu bram garażowych to właśnie bramy segmentowe odznaczają się najlepszymi właściwościami izolacyjnymi. Dzieje się tak dlatego, że segmenty, z których brama się składa, wypełnione są izolacją w postaci pianki poliuretanowej. Ponadto każdy panel wyposażony jest w system uszczelek, stanowiących dodatkową izolację cieplną oraz akustyczną.

Niezwykle istotną kwestią jest liczba segmentów – im bowiem będzie ich mniej, tym lepiej. Punkty styku paneli są miejscami, przez które może uciekać ciepło, dlatego warto ograniczyć ich ilość.

Nie bez znaczenia jest także współczynnik przenikania ciepła U – im jest niższy, tym lepiej. Poszukując bramy warto jednak upewnić się, że podany współczynnik dotyczy bramy jako całości, nie pojedynczego segmentu. Szeroki wybór ciepłych bram garażowych oferuje firma Rapi z Warszawy, realizująca usługi sprzedaży, montażu oraz serwisu bram garażowych oraz automatyki.

Dodatkowe uszczelki

Ciepła brama garażowa, poza uszczelnieniami na styku paneli, powinna być wyposażona również w uszczelkę zabezpieczającą bramę wzdłuż wszystkich jej krawędzi. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie mostków termicznych, przez które mogłoby uciekać ciepło. Ponadto dolny panel powinien być zakończony dwiema dodatkowymi uszczelkami, które uniemożliwia wnikanie wody oraz kurzu i brudu z zewnątrz. Uszczelnienie górnego segmentu lub nadproża będzie dodatkowym zabezpieczeniem bramy garażowej przed ucieczką ciepła.

Grubość izolacji

Izolacja odpowiedniej grubości (60-68 mm) połączona z właściwym uszczelnieniem bramy garażowej, zagwarantuje odpowiednie zabezpieczenie cieplne pomieszczenia.

Odpowiednia wentylacja

Zbyt szczelna brama garażowa może w dużym stopniu przyczyniać się do wzrostu poziomu wilgotności powietrza w garażu, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania pleśni. Samo otwieranie bramy związane z jej użytkowaniem, nie jest jednak w stanie wyrównać poziomu na tyle, by wilgoć nie zostawała w pomieszczeniu, dlatego też warto wybrać bramę garażową wyposażoną w odpowiedni system wentylacyjny. Przykładem bramy wyposażonej w system automatycznej wentylacji jest brama garażowa marki Novoferm, opracowana w systemie Novoport. Aby umożliwić właściwą wentylację garażu, wystarczy otworzyć bramę na wysokość ok. 10 cm. za pomocą pilota lub przy użyciu przycisku sterującego. Po upływie godziny brama zamknie się automatycznie, o ile nie zostanie zamknięta wcześniej za pomocą pilota.