Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak wybrać idealną tkaninę na zasłony?

Jak wybrać idealną tkaninę na zasłony?

Data: 26.10.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Firanki i zasłonki to nieodłączne elementy dekoracji okna. Podczas gdy pierwsze z nich są przede wszystkim ozdobą, zasłony pełnią także kilka praktycznych funkcji. Zasunięcie zasłon po zmierzchu pozwala stworzyć w domu atmosferę intymności, osłaniając wnętrza przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Natomiast w ciągu dnia zasłonki pełnią przede wszystkim funkcję zaciemnienia.

(Nie)oczywiste zadania zasłon

Ochrona przed spojrzeniami przechodniów i uciążliwymi promieniami słońca, które przeszkadzają w oglądaniu telewizji czy pracy na komputerze, to tylko podstawowe zadania zasłon. Za ich pomocą możemy także regulować temperaturę we wnętrzach zarówno latem, jak i zimą.

Pomieszczenia o orientacji południowej w czasie słonecznych dni są narażone na mocne przegrzewanie się i właśnie temu zjawisku zapobiegają zaciemniające zasłony. Natomiast zimą, ciężkie i grube story mogą tworzyć dodatkową barierę termiczną dla chłodu, który dostaje się do wnętrz przez nieszczelności w oknach – mówi ekspert z firmy Polontex S.A., zajmującej się produkcją wyrobów włókienniczych.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też estetyka zasłon, które powinny być nie tylko piękne, ale przede wszystkim pasować do wnętrza, stanowiąc harmonijne uzupełnienie jego wystroju. Jak dobrać idealną tkaninę na zasłony?

Wybieramy tkaninę na zasłony

Szukając dekoracji okiennej można zdziwić się bogactwem dostępnej oferty. Do wyboru mamy szeroką gamę tkanin, gotowych zasłon, a nawet nowoczesne panele zasłonowe. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup gotowych zasłon na taśmie, jednak jeśli szukasz dekoracji o nietypowych wymiarach lub wyjątkowym wzorze, możesz wybierać spośród szerokiej gamy tkanin, które zostaną docięte i obszyte na zamówienie.

Zanim przystąpisz do poszukiwania konkretnego wzoru, zastanów się, czego oczekujesz od samej zasłonki. Jeśli zależy ci na tym, by nie przysparzała problemów w pielęgnacji, a więc była odporna na częste pranie i łatwa w prasowaniu, wybierz materiał poliestrowy. Kolejną kwestią jest główna funkcja zasłon w danym pomieszczeniu. Jeśli zasłona ma służyć przede wszystkim mocnemu zaciemnieniu wnętrza, wybieraj tkaniny o dużej gęstości, czyli gramaturze.

Kwestię wyboru koloru czy wzoru tkaniny zostawiamy na sam koniec. To, czy wybierzesz zasłonę jednokolorową, czy raczej taką we wzory, zależy przede wszystkim od twoich upodobań. Jeśli szukasz gładkiej zasłony, bez trudu odnajdziesz materiał w dowolnym kolorze. Z kolei dostępność deseni na tkaninach zasłonowych dyktowana jest przede wszystkim modą.

Obecnie dużą popularnością cieszą się zasłony zdobione motywami ludowymi. Wśród nich znajdziemy zarówno tradycyjne wzory góralskie, jak również inspirowane folklorem kaszubskim i łowickim. Wybierając dekoracje do pokoju dziecięcego możesz sięgnąć po kolorowe zasłony zdobione nadrukami przedstawiającymi ulubione postaci z disneyowskich bajek, np. z Elsą i Anną z Krainy Lodu.