Dobry Styl > Porady > Jak wybrać matę edukacyjną dla niemowlaka?

Jak wybrać matę edukacyjną dla niemowlaka?

Data: 12.01.2021 Kategoria: Porady

Jednym z akcesoriów przynoszących najwięcej korzyści w rozwoju niemowląt są maty edukacyjne. Jest to zabawka stymulująca wiele zmysłów dziecka oraz zapewniająca jego właściwy rozwój poznawczy. Poza tym są to gadżety wygodne, łatwe w transporcie i mogą zastąpić zajmujące nieco więcej miejsca kojce. Jakie czynniki powodują, że coraz więcej rodziców decyduje się na zakup maty? O tym poniżej.

Rodzaje mat edukacyjnych

Producenci i dystrybutorzy oferują coraz więcej gadżetów wpływających na rozwój najmłodszych dzieci oraz zapewniających rodzicom nieco więcej swobody w ciągu dnia. Aby zająć uwagę dziecka i wzbudzić jego zainteresowanie, od dawien dawna stosuje się kolorowe i grające zabawki. Ostatnio bardzo modne stały się maty edukacyjne. To właśnie dzięki nim rodzice mogą liczyć na chwilę wytchnienia i nadrobienie zaległych obowiązków. Do najczęściej kupowanych rodzajów mat należą:

  • maty edukacyjne z pałąkiem,
  • maty materiałowe,
  • maty z metkami,
  • maty podłogowe.

Maty z pałąkiem są obecnie najczęściej okupowanym przez rodziców gadżetem, występującym w różnych kształtach i kolorach. Na ich popularność wpływają dołączone zabawki interaktywne oraz pozytywki. Dzięki nim dziecko jest zainteresowane zabawą przez długi czas. Maty materiałowe charakteryzują się dużym rozmiarem i również są wyposażone w zabawki skupiające uwagę niemowląt. Kolejny rodzaj, czyli maty edukacyjne z metkami, składają się z różnych faktur i materiałów. Dziecko skupia wzrok głównie na ich różnorodnych kolorach. Maty podłogowe natomiast mogą być stosowane jako dywany. Produkt ten jest dostosowany przede wszystkim do noworodków.

Zalety mat edukacyjnych

Maty edukacyjne sprawdzają się jako forma rozrywki już u dzieci w wieku trzech miesięcy, choć można ich używać nawet od pierwszych dni życia. Ich zadaniem jest przede wszystkim zainteresowanie niemowląt zabawą za pomocą kolorów i melodii.

Kontrastowe barwy przyciągają ich uwagę i sprawiają, że dzieci są zaciekawione nawet przez dłuższy czas. Trzymiesięczne dziecko, które próbuje już chwytać różne przedmioty, może w bezpieczny sposób poruszać się po powierzchni maty. Maluch obraca się, czołga i próbuje raczkować, aby sięgnąć po kolorowe i grające zabawki – informują eksperci od gadżetów dla dzieci z internetowego sklepu Millbay.

Mata edukacyjna to mini plac zabaw dla niemowląt. Ich bogata w różnorodne elementy konstrukcja, zachęca dziecko do aktywności motoryczno-poznawczej. Wraz z upływem czasu, maluch będzie próbował coraz intensywniej bawić się kolorowymi i grającymi zabawkami dołączonymi do maty.