Dobry Styl > Porady > Jak wybrać maty i materace do ćwiczeń gimnastycznych?

Jak wybrać maty i materace do ćwiczeń gimnastycznych?

Data: 15.07.2019 Kategoria: Porady

Intensywne tempo życia i nadmiar codziennych obowiązków sprawiają, że coraz mniej czasu poświęcamy na aktywność fizyczną. Brak ruchu przekłada się na spadek kondycji, a w dalszej kolejności – na wzrost wagi i pogorszenie stanu zdrowia. Aby zapobiec takim zmianom warto poświęcić w domu kilka minut dziennie na ćwiczenia. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maty lub materaca pomocnych przy ich wykonywaniu?

Rodzaje materaców i mat do ćwiczeń

Materac i mata są produktami, których zadaniem jest zapewnienie amortyzacji ciała w momencie kontaktu z podłożem. Chronią również przez chłodem podłogi, zapobiegając przeziębieniu organizmu po jego rozgrzaniu podczas ćwiczeń. Produkty, które oferują sklepy, nie są jednakowe. Różnice obejmują zarówno materiały, z których je wykonano, jak i grubość, elastyczność, budowę czy wykończenie. Cechy te są istotne podczas doboru odpowiedniego produktu do konkretnej formy aktywności. Poniżej znajdziesz standardowe rodzaje akcesoriów do ćwiczeń.

 • Maty ochronne – są przeznaczone głównie do ochrony podłogi przed skutkami użytkowania cięższego sprzętu do ćwiczeń, takiego jak rowerek treningowy czy ławeczka. Charakteryzują się niewielką grubością i zbitym wypełnieniem.
 • Maty treningowe – najczęściej są wykonane z pianki neoprenowej oraz dostępne w wielu wariantach grubości i wymiarów. Chronią skórę przed otarciami podczas kontaktu z podłogą.
 • Maty do jogi – są wykonane z włókien bawełnianych i wyposażone w warstwę antypoślizgową.
 • Maty tatami – są wykonane z pianki poliuretanowej i przeznaczone do ćwiczeń w sportach walki.
 • Materace gimnastyczne – mają zastosowanie zarówno podczas treningów, jak i w rehabilitacji. Wyróżniają się większą grubością od mat i dzięki temu zapewniają lepszą amortyzację nawet przy upadkach z większej wysokości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca?

Dobór maty czy materaca do potrzeb jest warunkiem zachowania komfortu podczas aktywności fizycznej oraz ograniczenia do minimum ryzyka powstawania urazów. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie ćwiczenia będą na nim wykonywane. Do cech, na które należy zwrócić uwagę, zaliczają się:

 • materiał, z którego wykonano materac,
 • rodzaj wypełniacza,
 • grubość materaca,
 • twardość materaca,
 • wymiary.

Produkowane obecnie materace rzadko już są pokrywane tworzywem PVC. Do popularnych należą modele ze skóry syntetycznej oraz palwilu. Pierwszy jest bardziej szlachetny i przyjazny w dotyku. Drugi – ze względu na wysoką wytrzymałość – świetnie sprawdza się w szkołach i miejscach publicznych.

Równie istotne jest wypełnienie, które powinno być wykonane z wtórnie spienionej pianki poliuretanowej. Tanie produkty z marketów nie są tak odporne na odkształcanie i znoszą znacznie mniejsze obciążenia.

Wymiary, to parametr, który należy dostosować do własnej sylwetki, natomiast twardość wskazuje na przeznaczenie do określonego typu ćwiczeń. W ofercie sklepu Sport Plus można znaleźć modele w trzech typach twardości:

 • T120 – twarda mata przeznaczona do sportów walki
 • T90 – średnio twardy materac uniwersalny
 • T60 – miękki materac gimnastyczny przeznaczony do domowych treningów, również z udziałem dzieci.

Ostatnim istotnym parametrem jest grubość materaca. W standardowej ofercie można znaleźć modele o grubości 5 i 10 cm. Ta druga wartość jest zalecana w przypadku miękkich modeli. Grubość powinna też być wprost proporcjonalna do częstotliwości treningów.