Dobry Styl > Ogród > Jak wybrać odpowiedni odkurzacz spalinowy do ogrodu?

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz spalinowy do ogrodu?

Data: 31.07.2021 Kategoria: Ogród

Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wiąże się nie tylko z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych, ale też usuwaniem pojawiających się zanieczyszczeń i resztek roślinnych. Wiele uwagi i czasu wymaga m.in. uprzątanie opadających liści czy radzenie sobie z przenoszoną wskutek podmuchów wiatru skoszoną trawą, korą podsypywaną pod rośliny albo piachem. Najwygodniejszym sposobem pozbywania się tego rodzaju elementów jest użycie odkurzacza ogrodowego.

Dlaczego warto stosować spalinowe odkurzacze ogrodowe i które ich parametry mają największe znaczenie?

Tradycyjne metody usuwania zanieczyszczeń takie jak grabienie koszonej trawy i opadających jesienią liści czy zamiatanie ogrodowych ścieżek są wprawdzie skuteczne, jednak wiążą się ze znacznym wysiłkiem oraz wymagają dużej ilości wolnego czasu. Choć praca w ogrodzie dla wielu osób jest prawdziwą przyjemnością, to czynności tego typu są na ogół traktowane jako uciążliwe i niezbyt lubiane. Rozwiązaniem problemu utrzymywania porządku wokół domu przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego zmęczenia i gwarancji szybkiego osiągnięcia pożądanego rezultatu jest wykorzystanie odkurzacza ogrodowego.

Odkurzacze ogrodowe są oferowane w wersjach elektrycznych, a także wyposażonych w silniki spalinowe. Ta druga opcja zapewnia możliwość korzystania ze sprzętu z dala od źródeł zasilania, a także długi czas pracy oraz dużą moc. Wiąże się ona bezpośrednio ze skutecznością spalinowego odkurzacza ogrodowego, przesądzając o maksymalnym przepływie powietrza i wytwarzanym podciśnieniu. Równie istotnymi parametrami jest waga oraz opcja używania odkurzacza w roli dmuchawy. Znaczenie ma również pojemność worka, a także efektywność noży rozdrabniających wciągane resztki roślinne.

Spalinowe odkurzacze ogrodowe Stihl

Spalinowe odkurzacze ogrodowe o bardzo dobrych właściwościach użytkowych oraz wysokiej trwałości oferuje marka Stihl. Urządzenia tego producenta można znaleźć w firmie Pro-Tech, sprzedającej sprzęt i narzędzia ogrodnicze. Wśród najpopularniejszych modeli odkurzaczy ogrodowych na uwagę zasługują Stihl SH 56 oraz Stihl 86.

Odkurzacz Stihl SH 56 osiąga moc 1 KM (0,7 kW), ważąc 5,4 kg. Jest on wyposażony w worek o pojemności 45 l, a jego maksymalna wydajność turbiny to 730 m3/h. Sterowanie sprzętem jest zintegrowane w wygodnej rączce, a płynny rozruch jest możliwy za sprawą systemu eliminującego odbicia i szarpnięcia linki ElastoStart, jak również ręcznej pompy paliwowej. Wyższy przepływ osiąga model SH 86, który zapewnia wydajność turbiny na poziomie 810 m3/h. Odkurzacz ma możliwość blokowania gazu w wybranym położeniu z błyskawicznym zwalnianiem do biegu jałowego. Sprzęt można obsługiwać, korzystając z jednej ręki, a ciężar urządzenia wynoszący 5,8 kg może być rozłożony dzięki wygodnemu pasowi nośnemu i systemowi antywibracyjnemu.