Dobry Styl > Budowa i remont > Jak wybrać odpowiednią podbitkę dachową?

Jak wybrać odpowiednią podbitkę dachową?

Data: 04.09.2021 Kategoria: Budowa i remont

Podbitki stanowią bardzo elegancki sposób wykończenia dachów. Są nie tylko estetyczne, lecz także chronią okap dachowy od spodu. Na rynku dostępne są produkty wykonane z różnych materiałów: drewna, PCV, blachy stalowej i aluminiowej. Zanim wybierzemy jeden z wymienionych rodzajów, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne artykuły.

Klasyczne podbitki drewniane

Do najbardziej tradycyjnych produktów należy podbitka drewniana o różnej grubości (najczęściej od 17 do 22 cm). Artykuły wytwarza się z dobrze wysuszonego drewna świerkowego, sosnowego bądź modrzewiowego. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wykończenia desek: z prostymi krawędziami lub frezowane. Decydując się na ten rodzaj wykończenia dachu, należy pamiętać, że drewno to naturalny materiał, dlatego powinno podlegać regularnej konserwacji. Deski nie mogą być wilgotne, ponieważ szybko zgniją pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Do impregnacji podbitek drewnianych najlepiej stosować specjalne wodoodporne impregnaty i lakiery.

Drewniana podbitka wyróżnia się elegancją. Jej trwałość zależy jednak od sposobu konserwacji. Trwalszą alternatywę stanowią podbitki z surowców drewnopochodnych wykonanych z wiórów drzewnych. Wizualnie nie odbiegają od drewnianych odpowiedników, są trwalsze i tańsze.

Podbitki z PCV

Podbitki z PCV swoją budową przypominają nieco panele podłogowe. W związku z tym, że wykonane są z tworzywa sztucznego, w sklepach i hurtowniach można znaleźć niezwykle różnorodną gamę kolorystyczną. Produkty tego typu mają różnorodną fakturę i świetnie imitują drewno. Są wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz obfite opady deszczu. Nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych i są stosunkowo tanie. PCV można z łatwością dopasować do różnych pokryć dachowych: blach, dachówek ceramicznych oraz gontów bitumicznych.

Podbitki ze stali i aluminium

Podbitki dachowe można także wykonać z blachy lub aluminium. Do produkcji najczęściej wykorzystuje się modele perforowane, ponieważ zapewniają dobrą wentylację dachu. Blacha i aluminium pozwalają na wykonanie produktów w różnej gamie kolorystycznej. Nie wymagają częstej konserwacji, chociaż trzeba je pomalować specjalnym antykorozyjnym preparatem. Aby zabezpieczyć blachę, poddaje się ją procesowi ocynkowania. Dzięki temu podbitki będą wytrzymałe i estetyczne przez długi czas, ponieważ nie zmieniają swojej struktury pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Dlaczego zastosowanie podbitek jest takie ważne?

Podbitki stanowią jeden z ważniejszych elementów wykończenia dachów. O tym, dlaczego są tak istotne, mówią specjaliści ze sklepu Dachlux zajmującego się dystrybucją elementów do budowy dachów:

Podbitki dachowe, zwane także podsufitkami, maskują konstrukcyjne części dachów, np. wystające krokwie. Brak podbitki może wpływać na kondycję dachu. Więźba w takiej sytuacji będzie wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku obfitych deszczów i wilgoci na krokwiach pojawi się pleśń. Zbutwiałe deski mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców danego budynku, dlatego w tym wypadku podbitka to nie tylko kwestia estetyki, lecz także ochrony zdrowia, a nawet życia osób zamieszkujących domy.

Czym się kierować przy wyborze podbitki?

Decydując się na zakup podbitki, należy przede wszystkim określić swój budżet. W ten sposób ocenimy, na jaki produkt możemy sobie pozwolić. Jeśli szukamy tradycyjnego wykończenia, najlepiej wybrać drewniane modele. Artykuły stalowe, aluminiowe czy wykonane z PCV stanowią tańszą alternatywę, dlatego sprawdzą się przy dachach o większej powierzchni. Oczywiście istotne jest dobranie koloru czy faktury do elewacji i pokrycia dachowego. W ten sposób cała konstrukcja stanowi spójną całość.