Dobry Styl > Porady > Jak wybrać pościel dla dziecka z alergią?

Jak wybrać pościel dla dziecka z alergią?

Data: 16.04.2020 Kategoria: Porady

Wrogiem numer jeden każdego alergika są roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki, których gatunków jest aż ponad 30 tysięcy. Żyjątka te żywią się naszym martwym naskórkiem i uwielbiają ciepłe i wilgotne zakamarki. Nie dziwi więc to, że bardzo chętnie zagnieżdżają się w łóżku i pościeli. Jeżeli nasze dziecko ma alergię musimy bardzo dokładnie przemyśleć kwestię zakupu pościeli, ponieważ organizm dziecka jest o wiele bardziej wrażliwy niż dorosłego.

Czym są roztocza i jak się przed nimi chronić

Same roztocza jako organizmy nie są dla człowieka groźne. Największym problemem są ich odchody, które coraz częściej powodują uczulenie, zwłaszcza u dzieci. Z racji tego, że pożywieniem tych pajęczaków jest kurz i ludzki naskórek, ich najczęstszym miejscem bytowania są nasze i dziecięce łóżka. Walka z roztoczami może być bardzo długa i uciążliwa, dlatego od początku warto zapobiegać ich rozmnażaniu się, np. kupując wyposażenie domu takie jak dywany, tekstylia i pościel antyalergiczna. Podstawą życia w domu z dzieckiem alergikiem jest porządek. Musimy sprzątać regularnie i dokładnie, szczególnie ważne jest odkurzanie. Postawmy również na minimalizm, ponieważ roztocza lubią mieszkać na rozmaitych ozdobach, takich jak świeczniki czy figurki. A objawy alergii potrafią być bardzo przykre i dotkliwe, mogą wystąpić duszności, silny kaszel, wypryski i zmiany skórne, świąd, a nawet atopowe zapalenie skóry.

Jaka kołdra dla małego alergika?

Od razu możemy odrzucić miłe i przytulne kołdry puchowe. Niestety taka kołdra to raj dla roztoczy, które bardzo chętnie zakładają w takich miejscach swoje kolonie. Ale na szczęście producenci pościeli oferują syntetyczne zamienniki puchu z wypełnieniem silikonowym. Oczywiście taka pościel nie będzie tak delikatna i przewiewna jak ta z naturalnych włókien, ale dzięki stosowaniu nowoczesnych metod produkcji tak naprawdę niewiele im ustępują. Wiele z nich ma nawet certyfikaty gwarantujące brak szkodliwych substancji. Jeśli do tego dołożymy bawełniane poszewki, takie jak np. z oferty sklepu Zasypianko, to zapewnimy pociechom zdrowy sen. Zaletą takich pościeli jest to, że można je bez problemu prać w domowej pralce. Warto pamiętać, że roztocza giną przy temperaturze 55˚C W łóżku dziecka z alergią jak najbardziej może się znaleźć pościel z wypełnieniem także w postaci poliestru czy miłej w dotyku mikrofibry. Ten materiał ma ogrom zalet: jest hipoalergiczny i niezwykle przyjemny w dotyku. Posłuży nam przez lata i na pewno nas nie zawiedzie.