Dobry Styl > Porady > Jak wydłużyć żywotność taśm LED?

Jak wydłużyć żywotność taśm LED?

Data: 18.09.2020 Kategoria: Porady

Taśmy LED to chętnie stosowane rozwiązanie łączące w sobie zalety ekonomicznego i ekologicznego oświetlenia z elastycznością przewodu, który można z łatwością przymocować do różnych powierzchni, tworząc tym samym efektowne aranżacje świetlne. Chociaż diody elektroluminescencyjne słyną ze swojej żywotności, okazuje się, że trwałość taśm LED można skutecznie wydłużyć. Jak to zrobić?

Żywotność taśm LED. Co warto wiedzieć?

Długa żywotność diod LED, którą szacuje się na kilkadziesiąt, nawet do stu tysięcy godzin, to niewątpliwie jedna z największych zalet tej technologii. To przede wszystkim oszczędność pieniędzy i czasu oraz wygoda użytkowania, co wynika z braku konieczności częstej konserwacji i wymiany źródła oświetlenia, jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek. Pomimo jednak tak długiego szacowanego czasu działania, diody LED są narażone na oddziaływanie czynników, które mogą przyczynić się do skrócenia ich żywotności. Należy do nich przede wszystkim przegrzewanie taśm oraz zjawisko tętnienia w zakresie napięcia zasilającego. Dlatego też, jeśli zależy nam na przedłużeniu trwałości taśm LED, warto zadbać o dobrej jakości produkty, zarówno same taśmy, jak i zasilacz. Wysokiej jakości komponenty przyczyniają się bowiem do zwiększenia wytrzymałości produktu i jego odporności na szkodliwe oddziaływanie wysokiej temperatury oraz wysokiego napięcia, które mogłoby skutkować przepaleniem diody.

Profile aluminiowe jako ochrona taśm LED

Najskuteczniejszym sposobem na przedłużenie żywotności taśmy LED jest zamocowanie jej w specjalnie do tego przeznaczonym profilu wykonanym z aluminium. Dlaczego?

Profil aluminiowy chroni taśmę LED przed uszkodzeniem spowodowanym zarówno czynnikami mechanicznymi, jak i wysoką temperaturą. – Tłumaczy ekspert reprezentujący sklep Koloreno, który oferuje bogaty asortyment oświetlenia LED. – Wysokiej jakości aluminiowe listwy absorbują ciepło, które emitowane jest przez źródło światła. Dzięki temu nie dochodzi do przepalenia diod. Ponadto zamknięcie taśmy w profilu zapobiega przedostawaniu się do niej kurzu, pyłów i zanieczyszczeń, wilgoci i innych czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość oświetlenia.

Warto jednak zaznaczyć, że profile aluminiowe do LED nie tylko chronią taśmy, ale eksponują również walory estetyczne tego oświetlenia i same w sobie stanowią dekorację pomieszczenia. Pozwalają ukryć konstrukcję taśmy, pozostawiając jedynie efektowną łunę świetlną. Dopasowanie profilu do aranżacji nie stanowi przy tym problemu, a to ze względu na duży wybór tego typu akcesoriów obejmujący różne ich rozmiary i kolory.