Dobry Styl > Porady > Jak zabezpieczyć motocykl w razie szkody?

Jak zabezpieczyć motocykl w razie szkody?

Data: 19.12.2018 Kategoria: Porady

Motocykliści bardziej niż inni zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami wypadków. Nawet przy niedużych prędkościach konsekwencje „zaliczenia gleby” mogą być bardzo poważne. Poza własnym zdrowiem powinniśmy również zadbać o swój pojazd, żeby po wypadku nie uległ on dalszym uszkodzeniom. Jak to zrobić, o czym należy pamiętać?

Zaraz po wypadku

Jeśli w wyniku wypadku nie odnieśliśmy żadnego poważnego uszczerbku na zdrowiu, nie jesteśmy ranni, nie mamy żadnych złamań i jesteśmy w stanie funkcjonować, w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć miejsce wypadku. W warunkach słabej widoczności – w nocy bądź w czasie mgły czy deszczu – powinniśmy założyć kamizelkę odblaskową. Po zabezpieczeniu miejsca wypadku należy jak najszybciej udzielić pomocy osobom, które odniosły w wyniku wypadku obrażenia.

Powiadom odpowiednie służby

Jeśli w wypadku uczestniczyło kilku uczestników ruchu, to nawet jeśli nikt w nim nie ucierpiał powinniśmy zgłosić incydent na policję. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, niż próba dogadania się z drugą stroną – bardzo często sprawcy wypadków na miejscu zgadzają się wypełniać stosowne oświadczenie, w którym przyznają się do winy, później jednak wycofują się ze swoich zeznań. Bywa również, że ubezpieczyciel winowajcy nie uznaje okoliczności wypadku podanych w oświadczeniu i odmawia pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. Wezwana na miejsce policja ustala, kto zawinił, sporządzony wtedy protokół jest potwierdzeniem, że należy nam się odszkodowanie. Nawet jeśli policja nie będzie w stanie dotrzeć na miejsce zdarzenia, zgłoszenie zostanie odnotowane w rejestrze – to również liczy się jako dowód.

Wykonaj dokumentację

Po wypadku, w którym nikt nie odniósł obrażeń powinniśmy jak najszybciej usunąć pojazd z drogi. Nie róbmy tego jednak bez wykonania dokumentacji, czyli zdjęć po wypadku – będą one stanowiły dowód dla ubezpieczyciela sprawy i podstawę do uzyskania odszkodowania. Jeśli zdjęcia wykonamy później, mogą zostać one zakwestionowane. Przydatnym dowodem mogą być również zeznania świadków wypadku – warto poprosić osoby obecne przy wypadku o podanie swoich danych kontaktowych.

Poczekaj na wycenę rzeczoznawcy

Dowody uszkodzenia motocykla, które dostarczyliśmy ubezpieczycielowi sprawcy nie zobowiązują do pokrycia kosztów naprawy. Dlatego jeśli zgłaszamy się po odszkodowanie, nie powinniśmy naprawiać pojazdu, tylko bezpiecznie przetransportować go do domu i poczekać na przybycie rzeczoznawcy, który dokona oględzin motocykla. Dopiero po pomyślnym zakończeniu wszystkich procedur możemy oddać pojazd do serwisu, takiego jak firma Kawasaki Kraków. W jej ofercie poza usługami serwisowymi znajdziemy również nowe i używane motocykle oraz skutery, a także niezbędną odzież i akcesoria.