Dobry Styl > Porady > Jak zabezpieczyć posadzkę przed poślizgiem?

Jak zabezpieczyć posadzkę przed poślizgiem?

Data: 08.05.2021 Kategoria: Porady

Podłogi stanowią element ozdobny każdego pomieszczenia. Jednak niezależnie od tego, z czego są wykonane, należy zadbać, aby były przede wszystkim bezpieczne. Brak gwarancji dobrej przyczepności często jest przyczyną groźnych wypadków, w konsekwencji czego poszkodowany może doznać uszczerbku na zdrowiu. Kilka prostych zabiegów zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa i podniesie komfort używania danej posadzki.

Jak zabezpieczyć posadzkę w lokalach użytkowych?

Żeby uniknąć przewrócenia się na śliskiej posadzce, warto zabezpieczyć ją przed poślizgiem. W tym celu warto skorzystać z farby antypoślizgowej. Fabrycznie zaaplikowany dodatek pozwala na ochronne wykończenie podłogi. W emulsji zawarte są chropowate elementy, przez co po jej nałożeniu następuje tarcie między powierzchnią a obuwiem, co minimalizuje ryzyko upadku.

Taka farba zalecana jest w miejscach, gdzie występuje średni ruch pieszych, a także niewielkie natężenie pojazdów. – mówi pracownik firmy Krystal.

Do nałożenia farby antypoślizgowej trzeba odpowiednio przygotować posadzkę. Nie może się na niej znajdować kurz czy tłuste substancje, takie jak na przykład olej. Przed pokryciem podłogi emulsją, należy ją dokładnie umyć. Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia pracy jest gwarancja, że posadzka jest całkowicie sucha. Kiedy masz taką pewność, samą farbę można nakładać wałkiem lub pędzlem.

Jak zadbać o podłogę w domu?

O posadzkę należy zadbać także w mieszkaniu. Tam również może się zdarzyć, że świeżo umyta powierzchnia będzie stanowiła zagrożenie dla lokatorów. W tym celu należy podłożyć maty antypoślizgowe, szczególnie w newralgicznych miejscach, takich jak łazienka,. Ich koszt nie jest duży, a pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek i miesięcy spędzonych na rehabilitacji po niefortunnie złamanej kończynie.

Mata antypoślizgowa nie wpływa na degradację podłoża. To materiał, który można dowolnie prozłożyć w szczególnie niebezpiecznych miejscach, takich jak na przykład wyjście spod prysznica lub wanny. Matę można zastosować na dowolnej podłodze i na każdej sprawdzi się tak samo dobrze.

Jakie są dodatkowe zabezpieczenia podłogi?

Czym jeszcze można pokryć podłogę? Poza farbą i matą antypoślizgową można stosować także inne zabezpieczenia posadzek. Popularna jest między innymi taśma antypoślizgowa. Nie zadziała ona jednak tak samo dobrze jak emulsja, ponieważ będzie działać na mniejszej powierzchni, a wyklejenie nią całego pomieszczenia jest czasochłonne i niepraktyczne. Taśmę stosuje się najczęściej do zaznaczenia najbardziej newralgicznych miejsc na podłodze.

Do praktycznie wszystkich pomieszczeń nadają się także nakładki w postaci dywaników. Najczęściej używa się ich w celu zabezpieczenia na schodach, można je również spotkać w galeriach handlowych, szczególnie przy wejściu. Ich głównym zadaniem jest możliwość wytarcia w nie obuwia z wody, kiedy na zewnątrz są niesprzyjające warunki pogodowe. W ten sposób klienci chronią się przed niekontrolowanym poślizgiem.