Dobry Styl > Budowa i remont > Jak zbudowane są schody samonośne?

Jak zbudowane są schody samonośne?

Data: 19.05.2022 Kategoria: Budowa i remont

Właściciele zwłaszcza niewielkich domów jednorodzinnych często decydują się na wybór schodów samonośnych. Są one nie tylko atrakcyjne, ale także funkcjonalne, a do tego pozwalają zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Z tego powodu jest to doskonały zakup zwłaszcza w przypadku niewielkich, otwartych przestrzeni. Jak zbudowane są schody samonośne? Podpowiadamy.

Czym są schody samonośne?

Schody samonośne to konstrukcje, które mogą zostać umieszczone w dowolnym wnętrzu. Zazwyczaj wykonane są z drewna lub stali, a ich montaż następuje na ostatnim etapie prac wykończeniowych w domu. Różnią się od tradycyjnych schodów tym, że nie są ściśle połączone z całością budynku.

Rodzaje schodów samonośnych

W zależności od rodzaju stopni, a także sposobu ułożenia konstrukcji wyróżnia się następujące rodzaje schodów samonośnych:

  • jednobiegowe — mają prosty kształt, dzięki temu są łatwe w budowie i niedrogie,
  • zabiegowe — mogą przybierać różne kształty, od prostych po przypominające literę U. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku małych korytarzy i klatek schodowych, choć są większe od modeli jednobiegowych,
  • policzkowe — charakteryzują się ponadczasową stylistyką, dzięki czemu sprawdzą się w każdym domu. Są bardzo odporne na odkształcenia i stabilne,
  • osiodłane — swoją budową przypominają modele policzkowe, jednak różnią się od nich nieco sposobem ich osadzania,
  • spiralne — modele takie posiadają stopnie, które są przytwierdzone do centralnie umiejscowionego słupa, dzięki czemu prezentują się bardzo efektownie, choć mogą być mało praktyczne w codziennym użytkowaniu,
  • półkowe — część ich konstrukcji jest umieszczona w ścianie pod tynkiem, dzięki czemu wyglądają jakby ich stopnie unosiły się w powietrzu. Wymagają jednak pewnej ingerencji w konstrukcję budynku,
  • dywanowe — ten typ pozbawiony jest balustrad i innych niepotrzebnych elementów, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Budowa schodów samonośnych 

Możliwe jest samodzielne zbudowanie schodów samonośnych, choć najlepiej jest skorzystać z gotowych modeli oferowanych przez firmę Gromotka, która jest producentem drzwi. Konstrukcje takie muszą wytrzymać duże obciążenia, być odpowiednio stabilne i zostać dobrze zainstalowane. 

Standardowe modele schodów samonośnych opierają się na podeście osadzonym na poziomie parteru i piętra. Dodatkowo każdy stopień jest podporą dla kolejnego, dzięki czemu nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych spoczników. Ważnym uzupełnieniem jest również balustrada, która ma duży wpływ na bezpieczeństwo.