Dobry Styl > Porady > Jak znaleźć dobrego dermatologa?

Jak znaleźć dobrego dermatologa?

Data: 24.07.2019 Kategoria: Porady

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Ponieważ chroni cały organizm przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, jest stale narażona na uszkodzenia, infekcje, zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne czy wpływ skrajnych temperatur. Jeśli występują u Ciebie problemy skórne, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Odzyskasz nie tylko zdrowie, ale też piękny wygląd! Jak znaleźć dobrego dermatologa?

Specjalizacje dermatologiczne. Do kogo iść?

Dermatologia jest szeroką dziedziną medycyny, w której funkcjonują subdyscypliny. Nie da się być dobrym we wszystkim, dlatego lekarze dermatolodzy wybierają dziedziny, w których pogłębiają swoją wiedzę. Wyróżniamy takie specjalizacje w obrębie dermatologii, jak m.in.:

  • wenerologia,
  • estetologia medyczna,
  • chirurgia skóry,
  • dermatologia alergologiczna,
  • pediatria i geriatria dermatologiczna,
  • kosmetologia.

Co więcej, ponieważ zmiany skórne mogą mieć swoje źródło w chorobach innych organów, dermatolog ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalizacji.

Poszukiwania dobrego dermatologa warto zacząć od stworzenia listy specjalistów, którzy zajmują się interesującą nas dziedziną – mówi ekspert przychodzi High-Med. – To zawęzi pole poszukiwań i sprawi, że ograniczymy je do tych lekarzy, którzy będą mieli najszerszą wiedzę dotyczącą naszego problemu.

Co, jeśli nie mamy pojęcia, jakie mogą być przyczyny problemów skórnych? Wówczas warto zacząć poszukiwania dobrego dermatologa od wizyty u lekarza rodzinnego. Zasugeruje on możliwe źródło zmian na skórze i ukierunkuje dalsze leczenie.

Jaki powinien być dobry dermatolog?

Szukając dobrego dermatologa, warto rozpytać nie tylko wśród znajomych, ale też zasięgnąć opinii w Internecie. Szczególnie cenne będą te napisane przez osoby borykające się z podobnym problemem. Na jakie cechy szczególnie zwrócić uwagę?

  • Czas wizyty. Badanie dermatologiczne jest dość czasochłonne, bo wymaga dokładnego wywiadu. Przyczyną wysypki może być zarówno nietolerancja pokarmowa, jak i choroba weneryczna czy alergia. Nastaw się więc na to, że dobry lekarz zada Ci wiele pytań dotyczących Twojego trybu życia, sposobu odżywiania, chorób występujących w rodzinie i innych.
  • Otwartość na współpracę z innymi specjalistami. Wielokrotnie zdarzy się tak, że dobry dermatolog odeśle Cię do innego lekarza, np. endokrynologa. Nie jest to spychanie problemu, lecz poszukiwanie jego źródeł! Odnalezienie ich daje Ci szansę na przyczynowe leczenie i pozbycie się problemu tam, gdzie się zaczął, a nie tam, gdzie ujawnił się efekt choroby. Unikasz ryzyka tego, że po terapii objawowej problem wróci, gdy tylko odstawisz leki.

Nie trzeba chyba wspominać, że dobry dermatolog powinien być empatyczny, uważny i doskonale wykształcony. Obecnie rozwija się wiele nowych technologii sprzyjających zdrowiu skóry. Dobry specjalista nadążą za tymi zmianami i jest w stanie zaproponować nowoczesną terapię (np. światłem, laserem, ultradźwiękami)