Dobry Styl > Budowa i remont > Jak zrobić wylewkę betonową?

Jak zrobić wylewkę betonową?

Data: 20.11.2021 Kategoria: Budowa i remont

Wylewka betonowa, zwana również podkładem podłogowym, to w wielu przypadkach obowiązkowy typ podłogi. Trzeba go zaplanować przed wyłożeniem właściwej posadzki. Taka wylewka musi być wykonana z zachowaniem najwyższej staranności. Od tego zależy bowiem, jak w przyszłości będą zachowywać się panele, gres lub parkiet. W jaki sposób to zrobić i o jakich zasadach należy pamiętać?

Jakie narzędzia są niezbędne przy wykonywaniu wylewki?

Przed przystąpieniem do właściwych prac, upewnij się, że masz do dyspozycji wszystkie niezbędne narzędzia. Będą Ci potrzebne:

  • deski,
  • poziomica,
  • folia budowlana,
  • maty zbrojące,
  • pianka poliuretanowa,
  • szlifierka płaskotarczowa.

Oprócz tego warto zadbać o taczkę i łopatę. Niekiedy w miejscu remontu lub budowy przydaje się także betoniarka.

Przygotowanie powierzchni

Odpowiednio przygotowana powierzchnia to już połowa sukcesu. Powinna być ona odpowiednio zaizolowana oraz dozbrojona. To drugie odbywa się przy użyciu specjalnych mat zbrojących. Folię układaj w taki sposób, by wystawała na około 5–10 cm nad poziom wylewki.

Ważne są również dylatacje: rozdzielcze, pośrednie, obwodowe. Szerokość dylatacji w przypadku wylewek betonowych powinna mieć od 4 mm do 12 mm.  

Istotnym czynnikiem jest ponadto odpowiednie zagruntowanie. Zwiększa to przyczepność materiału i eliminuje wiele potencjalnych niedoskonałości.

Sztuka nanoszenia wylewki

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni równomiernie rozłóż masę. Wymaga to sporego doświadczenia i wprawy.

Do tego etapu niezbędna jest poziomica, która pozwoli skontrolować, czy powierzchnia wylewki jest równa. Wylaną masę zaciera się następnie ruchem kolistym i wygładza, stosując pacę. Ta może być wykonana z drewna lub styropianu.

Kupuj sprawdzony beton

Jakość wylewki w dużej mierze uzależniona jest od tego, z jakiego materiału się korzysta. Dlatego warto kupować w sprawdzonych źródłach.

Bardzo polecanym dostawcą betonu posadzkowego i nie tylko jest firma STAMBET-BUD.  To betoniarnia, która sprzedaje i transportuje wspomniany materiał. Na wszystkie produkty wystawiają oni deklaracje zgodności i niezbędne atesty, poprzedzone badaniami w laboratorium budowlanym.

Oprócz betonu, w ofercie wspomnianego dostawcy znajdują się ponadto profesjonalne domieszki, np. przyspieszacze, opóźniacze, superplastyfikatory itd.