Dobry Styl > Wyposażenie > Jaka jest wytrzymałość sztucznych choinek?

Jaka jest wytrzymałość sztucznych choinek?

Data: 10.10.2021 Kategoria: Wyposażenie

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Pozwala ona zbudować świąteczny, zaczarowany nastrój. Dawniej w naszych domach gościły głównie prawdziwe drzewka z lasu. Jednak z roku na rok sztuczne choinki zyskują coraz większą popularność. Główną przyczyną jest oczywiście fakt, że w odróżnieniu od prawdziwych drzewek, służą one przez kilka sezonów. Sprawdź, jaka jest wytrzymałość sztucznych choinek.

Od czego zależy wytrzymałość sztucznych choinek?

To przez ile sezonów posłuży nam sztuczna choinka zależy przede wszystkim od jakości materiałów, z których wykonano drzewko. Choinki, które wykonane są z kiepskiej jakości tworzywa sztucznego mogą bardzo szybko tracić igliwia. Będą one odpadały przy wieszaniu ozdób, składaniu czy rozkładaniu drzewka.

Kiepskiej jakości drzewka mogą charakteryzować się małą elastycznością, przez co będą się szybko odkształcały. Oprócz tego bardzo często posiadają one mniejszą gęstość. Przez niewielką ilość igieł widać druty, co wygląda bardzo nieestetycznie. Również podstawy i pnie takich drzewek mogą być wykonane niezbyt solidnie, co wpływa negatywnie na ich trwałość.

Choinki, które zostały wykonane z dobrych oraz wytrzymałych materiałów, jak np. wysokiej jakości folia PCV, mogą służyć niezawodnie przez długie lata. Takie drzewka oferuje np. producent choinek sztucznych Virpol. Dużą trwałością charakteryzują się także choinki PE. Solidne wykonanie oraz wysokiej jakości materiały przekładają się na ich wytrzymałość.

Jak dbać o sztuczną choinkę?

Bardzo istotną kwestią jest także jest także przechowywanie sztucznych choinek. Po zdjęciu świątecznych ozdób warto jest umyć i osuszyć drzewko. Istotne jest, by nie myć go pod prysznicem, ale tylko i wyłącznie wilgną ściereczką lub gąbką. Choinkę można zawinąć w plastikowy worek lub przechowywać w kartonowym pudełku. Najlepiej, jeśli nie będzie ona przechowywana w zbyt ciasnym opakowaniu czy miejscu.

Ważne jest, żeby świąteczne drzewko było zabezpieczone przed kurzem. Jeśli zdecydujemy się na plastikowy worek, warto zwrócić uwagę na to, aby nie przygniatały jej żadne ciężkie elementy, które mogłyby powodować odkształcenia. Najlepiej przechowywać choinki w suchych miejscach. 

Przed kolejnym świątecznym sezonem warto także odświeżyć drzewko, np. wilgotną ściereczkę. Gałęzie należy rozkładać delikatnie począwszy od dolnej części choinki. Przy wieszaniu ozdób świątecznych warto także zachować delikatność. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się dekoracje, które mają nieco dłuższe sznureczki i zawieszki, dzięki nim igliwie nie będzie sypać się z gałązek.

Odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja sprawią, że dobrej jakości sztuczna choinka może służyć nawet na kilkanaście lat i cały czas zachwycać swoim pięknem.