Dobry Styl > Porady > Jaką opiekę zapewniają domy seniora?

Jaką opiekę zapewniają domy seniora?

Data: 15.04.2020 Kategoria: Porady

Opieka nad osobą starszą, nierzadko bardzo schorowaną to bardzo trudne zadanie, wymagające nie tylko wielu poświęceń, ale również odpowiednich środków. Nie każdy, nawet przy szczerych chęciach, może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, stąd też coraz więcej rodzin decyduje się na umieszczenie starszych krewnych w wyspecjalizowanych domu seniora. Na jaką opiekę mogą liczyć ich mieszkańcy?

Opieka medyczna

Zaawansowany wiek wiąże się z większą podatnością na liczne choroby – stąd też każda osoba starsza powinna mieć zapewnioną prawidłową opiekę medyczną. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, domy seniora takie jak ośrodek A w sercu maj zapewniają swoim podopiecznym dostęp do regularnie przeprowadzanych konsultacji oraz kontrolnych badań u lekarzy specjalistów.

W razie potrzeby możliwe jest również skierowanie na specjalistyczne leczenie do odpowiednich placówek. Jest to niezbędne do tego, by maksymalnie poprawić komfort życia pensjonariuszy, szczególnie tych zmagających się z przewlekłymi chorobami.

Rehabilitacja

Ruch jest niezbędny do tego, by utrzymać organizm w dobrej kondycji – odgrywa istotną rolę w profilaktyce zdrowotnej i często stanowi nieodłączny element terapii. Możliwości ruchowe osób starszych są, niestety, mocno ograniczone i dlatego potrzebują one w tej kwestii wsparcia pod postacią przeprowadzanej przez profesjonalnych fizjoterapeutów rehabilitacji.

Ważne jest, żeby program rehabilitacji był dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby starszej. Nie wyklucza to jednak możliwości odbywania zajęć w większych grupach – mogą się one odbywać zarówno na specjalnie wyposażonych salach, jak i na świeżym powietrzu.

Terapia zajęcia

Na zdrowie osób starszych wpływa nie tylko ich kondycja fizyczna, ale również w dużym stopniu samopoczucie, wynikające między innymi z aktywności umysłowej oraz kontaktów społecznych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie seniorom zajęć, które będą ich stymulować, aktywizować oraz integrować z innymi pensjonariuszami. Wszystkie tego typu aktywności dobierane są pod kątem zainteresowań podopiecznych oraz ich możliwości.

Posługa duszpasterska

Duża część seniorów to osoby wierzące, dla których religia jest istotną częścią życia. Możliwość pielęgnowania wiary w dogodnych warunkach może mieć bardzo korzystny wpływ na dobre samopoczucie starszych osób. Decydując się na dom seniora warto sprawdzić, czy nasz krewny będzie miał możliwość wzięcia udziału w mszy świętej, skorzystania z sakramentów czy skorzystania ze wsparcia duszpasterskiego w dowolnym momencie.