Dobry Styl > Porady > Jaka pora roku jest najlepsza na ocieplenie poddasza pianką PUR?

Jaka pora roku jest najlepsza na ocieplenie poddasza pianką PUR?

Data: 24.02.2021 Kategoria: Porady

Poddasze można docieplać różnymi materiałami izolacyjnymi, a decyzja o tym, który z nich zostanie wybrany, zależy wyłącznie od inwestora; do wyboru, spośród tych najczęściej stosowanych, mamy wełnę mineralną, styropian i piankę poliuretanową. Ze względów praktycznych i ekonomicznych poszycia dachów dzisiaj najczęściej ociepla się pianką. Poniżej kilka ogólnych uwag na ten izolowania strychów i poddaszy.

Dlaczego stawiamy na piankę?

Oczywiście nasz wybór nie jest przypadkowy. Każdy, kto musiał wykonywać izolację ze styropianu lub wełny mineralnej, wie jak pracochłonne to zadanie. Poszczególne fragmenty płyt lub też płatów tych materiałów muszą być bardzo precyzyjnie odmierzone, docięte i przytwierdzone do podłoża. Jeśli przy docieplaniu ścian prostych i o dużych powierzchniach od strony zewnętrznej nie stanowi to zbyt dużego kłopotu, to już przy izolowaniu poszycia dachu na strychu nie jest to takie łatwe. Największą trudność, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z połaciami ustawionymi pod bardzo dużym kątem w stosunku do poziomu, sprawiają liczne zakamarki tworzone przez poszczególne elementy więźby dachowej. Izolowanie poddasza pianką poliuretanową, to w takiej sytuacji metoda najskuteczniejsza, najtańsza i najszybsza. O tym, w jakich warunkach i o jakiej porze roku należy taką izolację wykonywać, opowiadali nam specjaliści z firmy P.H.U. PROXIMO Krzysztof Jodko z miejscowości Pecna koło Poznania.

Docieplanie poddasza – kiedy i jak?

Zarówno metoda nakładania pianki poliuretanowej na poszycie dachu, jak i czas, w którym tę pracę wykonujemy, ma istotne znaczenie dla jakości całego późniejszego docieplenia. Staramy się, aby prace polegające na izolacji pianą PUR prowadzone były przy pogodzie bezdeszczowej i w miarę ciepłej. Te dwa warunki mogą być spełnione jedynie późną wiosną, latem i ewentualnie bardzo wczesną jesienią. Ten ostatni termin jest jednak trochę ryzykowny, ponieważ w czasie wykonywania izolacji może nastąpić długotrwałe załamanie pogody, po których już ciepłe dni mogą powrócić dopiero wiosną.

Jednak mając na uwadze fakt, że inwestorzy mają zaplanowane kolejne etapy prac niezależnie od pogody – mamy na to rozwiązanie. Otóż podczas niskich temperatur wstawiamy swoje nagrzewnice, które nagrzewają pomieszczenia i natryskiwane podłoże do optymalnej dla piany PUR temperatury.

Poliuretanowa pianka izolacyjna jest produkowana w dwóch podstawowych asortymentach: jako gotowe sztywne płyty lub w postaci płynnej substancji, która nabiera twardości dopiero po uwolnieniu się z zawierających ją pojemników. Jak powiedzieliśmy już wcześniej, do izolowania poddaszy najlepsza jest ta druga postać. Płynną piankę poliuretanową nakładamy wyłącznie metodą natryskową przy użyciu specjalnych agregatów. Powierzchnie, na które nakładana jest pianka, muszą być suche, czyste oraz wolne od wszelkiego kurzu i pyłu.

Natryskiwana pianka samoistnie przykleja się do podłoża, tworząc jednolitą bezspoinową powierzchnię bez żadnych szkodliwych mostków termicznych. Oczywiście warunkiem otrzymania takiej idealnej izolacji jest dokładne stosowanie się do wszelkich producenckich zaleceń. Docieplanie pianką poliuretanową najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej w tego typu pracach firmie, dysponującej odpowiednim doświadczeniem i sprzętem.