Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jaki klej wybrać do techniki decoupage na szkle

Jaki klej wybrać do techniki decoupage na szkle

Data: 17.04.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Decoupage należy do najprostszych technik rękodzielniczych. Łatwo jest opanować jej podstawy i przejść do ozdabiania przedmiotów z innych materiałów niż drewno – akrylu, szkła, porcelany. Czy naklejanie wzorów na gładkiej powierzchni może sprawiać trudności? Czy specjalny klej do decoupage na szkle wyróżnia się czymś szczególnym?

Decoupage na szkle: jaki klej sprawdzi się najlepiej

Porcelanowe, szklane oraz ceramiczne powierzchnie są śliskie i przyczepne, zatem pracuje się na nich trudniej niż na porowatym drewnie. Z tego powodu należy przed przystąpieniem do naklejania wzoru dokładnie odtłuścić ozdabiany przedmiot. Pominięcie tego kroku sprawi, że nawet najlepszy klej do decoupage na szkle będzie spływał ze szklanki, karafki czy kubka. Jeżeli ozdabiany przedmiot nie jest przezroczysty, wskazane jest pokrycie go akrylową farbą podkładową.

Można spróbować uniknąć spływania preparatu z przedmiotu. Warto wybrać klej do decoupage na szkle o kremowej konsystencji – niezbyt gęstej, by łatwo było nałożyć na serwetkę cienką warstwę i nie za rzadkiej: zbyt wodnisty preparat bardzo utrudni pracę decoupażysty. W sklepach z akcesoriami dla miłośników rękodzieła znajdziesz zarówno uniwersalne kleje decoupage, które można stosować na wszystkich powierzchniach nadających się do ozdabiania, jak i preparaty przeznaczone specjalnie do wykonywania zdobień na szkle i porcelanie: wybierając te drugie masz pewność, że ich konsystencja i przyczepność będą optymalne i zagwarantują komfortową pracę.

Kupując klej do decoupage na szkle zwróć uwagę na to, czy jest to preparat z połyskiem czy bez, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ponadto niektóre z klejów osiągają pełną wodoodporność dopiero po 14 dniach od naniesienia ich na szklaną powierzchnię. Na szczęście istnieją także takie preparaty, które szybciej zyskują tę właściwość.

Utrwalanie wzoru na ceramicznych naczyniach

W przypadku ozdabiania przedmiotów codziennego użytku wskazane jest solidne utrwalenie wzoru. O to, jaki wpływ ma klej do decoupage na funkcjonalność gotowego naczynia ze szkła, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Loveart.pl, oferującej akcesoria do rękodzieła:

– Klej decoupage przeznaczony do ceramiki, szkła, porcelany czy teraktoty tworzy na pokrytej nim powierzchni całkowicie wodoodporną warstwę, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie wtedy, gdy ozdabiamy przedmioty codziennego użytku. Aby dekorowane naczynia, wazony i doniczki można było myć, należy po wyschnięciu kleju wypalić przedmiot, czyli wstawić go do piekarnika nagrzanego do temperatury 140 °C. Tak przygotowane naczynie, na przykład kubek, może mieć także kontakt z gorącymi płynami, a zdobienie nie ulegnie zniszczeniu.

Zatem jeśli chcesz, by zdobienie wykonane na szklanych przedmiotach techniką decoupage było trwałe, a same przedmioty funkcjonalne, zamiast uniwersalnego kleju wybierz wariant przeznaczony właśnie do szkła – łączący cechy preparatu do naklejania wzorów i utrwalacza.