Dobry Styl > Porady > Jaki materiał na balustrady zewnętrzne wybrać, aby uchronić je przed korozją?

Jaki materiał na balustrady zewnętrzne wybrać, aby uchronić je przed korozją?

Data: 15.01.2022 Kategoria: Porady

Balustrady pojawiają się w każdym domu, w którym występuje balkon lub wejście nieco wyższe, z co najmniej kilkoma schodkami. Taki element całego budynku musi być jednak wykonany w określony sposób. Jest on bowiem narażony na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym także wilgoci. Z czego najlepiej zrobić balustradę zewnętrzną? Jakie materiały są odporne na korozję?

Materiały stosowane do tworzenia balustrad 

Niegdyś balustrady wykonywało się z drewna. Taki materiał ma jednak dość ograniczoną żywotność i wymaga regularnego konserwowania, by nie doszło do jego uszkodzenia, a co za tym idzie – pogorszenia wyglądu. Z tego powodu coraz częściej stawia się na metal. Nie wszystkie rodzaje tego surowca mogą być jednak wykorzystywane na zewnątrz. Niektóre z nich są bowiem narażone na działanie korozji.

Stalowe elementy nie są odporne na działanie korozji. Z tego powodu w przypadku balustrad zewnętrznych wykorzystuje się specjalny surowiec, jakim jest stal nierdzewna. Jak sama nazwa mówi, nie ulega ona rdzewieniu. Może więc zachować świetny wygląd przez długi czas. Balustrad ze stali nierdzewnej nie trzeba także malować czy dodatkowo zabezpieczać. Całość jest bowiem odporna na niszczące działanie wilgoci dzięki domieszce cynku. Taką stal da się również w łatwy sposób formować, dlatego z jej wykorzystaniem powstają balustrady o różnej stylistyce. Jest bardzo estetyczna, nawet w swojej podstawowej formie, bez konieczności malowania.

Nowoczesne balustrady ze stali nierdzewnej 

Najlepszym materiałem do produkcji balustrad jest stal nierdzewna. Produkty wykonane z tego surowca znajdziesz m.in. w ofercie firmy J.H. Ślusarstwo z Tychów. Obecnie takie balustrady występują jednak w różnych wariantach. Są to np. modele bardzo ozdobne, pasujące idealnie do budynków utrzymanych w stylu vintage czy glamour. Na rynku nie brakuje także prostych balustrad ze stali, bez żadnych dekoracyjnych elementów.

W ostatnim czasie popularnością cieszy się jednak nieco inne rozwiązanie, czyli połączenie szkła i stali nierdzewnej. To idealny wybór głównie do budynków nowoczesnych. W ten sposób można zachować estetyczny design, a jednocześnie zapewnić pełną odporność balustrady na działanie korozji. Szkło sprawdza się świetnie w wielu zastosowaniach, dlatego pojawia się w przypadku różnych budynków w stylu nowoczesnym.