Dobry Styl > Wyposażenie > Jakie kolory i odcienie może mieć bursztyn?

Jakie kolory i odcienie może mieć bursztyn?

Data: 04.01.2022 Kategoria: Wyposażenie

Wyjątkowe kolory i odcienie bursztynu sprawiają, że kamień nie traci na popularności. Miłośnicy tego szlachetnego surowca często jeżdżą nad morze, aby odkrywać nierozpoznane przez nich wcześniej, zaskakujące barwy kamienia. Mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z bogactwa odcieni wyróżniających bursztyn na tle innych surowców. W takim razie, jakie kolory i odcienie może mieć bursztyn?

Naturalne kolory i odcienie bursztynu

Bursztyn, czyli złoto Północy nieprzerwanie zachwyca swoim pięknem. Miłośnicy tego surowca chętnie odkrywają jego różne odcienie podczas pobytu nad morzem. Mimo to bogactwo barw, jakie przyjmuje bursztyn, nadal stanowi tajemnicę dla wielu osób. Od czego zależy kolor i przezroczystość kamienia? Przede wszystkim od ilości uwięzionych w nim pęcherzyków powietrza, a także warunków, w jakich przebywał. Niewątpliwie najpopularniejszym kolorem bursztynu jest koniakowy. Naturalna barwa kamienia inspiruje artystów do tworzenia wyjątkowych dzieł.

Wśród nich można wyróżnić m.in. sklep Amber Decor, który oferuje zakup niezwykłych obrazów, ale również ozdób do domu wykonanych z naturalnego bursztynu. Wiele osób na myśl o naturalnym bursztynie, oczami wyobraźni dostrzega białe i żółte odcienie mleczne. Inni widzą lśniące, brązowe kamyczki. W przeszłości najbardziej ceniono białe złoto Północy. Warto zauważyć, że bursztyn „żyje”, a tym samym jego kolory ulegają zmianie. Jasne kamienie po latach stają się żółte i pomarańczowe.

Rzadko spotykane barwy bursztynu

Bursztyn występuje również w odcieniach zieleni. Co prawda, zieleń kamienia naturalnego jest umowna. W jego wnętrzu znajdują się szczątki materii organicznej, których różne kolory łączą się w zieloną barwę. Taki odcień można uzyskać w wyniku modyfikacji za pomocą autoklawu. Wśród sztucznie uzyskiwanych kolorów bursztynu można także wyróżnić barwę wiśniową oraz przezroczystą zieleń. Specjaliści często przyciemniają odcienie kamieni, aby przyciągnąć kolejnych klientów.

Mimo że surowiec występuje w różnych barwach, wyjątkową popularnością cieszy się biżuteria i dekoracje z naturalnego bursztynu. Nie ulega wątpliwości, że większość osób kojarzy bursztyn  z głębokim żółtym bądź pomarańczowym kolorem. Jednak wielbiciele złota Północy powinni poznać jego rzadko spotykane odcienie. Bursztyn pochodzący z Karaibów ma niebieski kolor. Poza tym surowiec może wyróżniać się beżową barwą, przypominającą połączenie kawy z mlekiem. Bursztyn występuje w wielu odsłonach, które nieprzerwanie fascynują i inspirują.