Dobry Styl > Porady > Jakie są zdrowotne właściwości kawy? 

Jakie są zdrowotne właściwości kawy? 

Data: 10.10.2021 Kategoria: Porady

Kawa przez wiele osób kojarzona jest głównie z negatywnym wpływem na ciśnienie, ale nic bardziej mylnego. Pełne smaku i aromatu ziarna stosowane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na ludzkie zdrowie. Pozwala ona na poradzenie sobie z negatywnymi skutkami szybkiego trybu życia, ale nie tylko. Jak kawa wpływa na ludzki organizm? Czy warto ją pić?

Kawa jako sposób na lepsze samopoczucie 

Kawa działa pozytywnie na nastrój. Już sam jej zapach pozwala odprężyć się i odpocząć po ciężkim dniu. Z tego powodu jest ona polecana osobom, które prowadzą szybki tryb życia i nie mają czasu na odpoczynek. Dodatkowo po jej wypiciu wzrasta poziom serotoniny oraz dopaminy. Regularne picie kawy pozwala więc zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji, wyraźnie poprawiając samopoczucie.

Najlepiej smakuje kawa, która jest zaparzona w odpowiedni sposób. Z tego powodu warto skorzystać z kursów baristycznych oferowany m.in. przez Wojciecha Szymańskiego.

Kawa jako sposób na młodość i piękną sylwetkę

Kawa jest polecana również osobom, które są na diecie odchudzającej. Pozwala bowiem na przyspieszenie przemiany materii dzięki dużej zawartości kofeiny. Wszystko to wpływa na efektywność procesu odchudzania. Warto jednak pamiętać, że takie działanie wykazuje jedynie czarna kawa. Wszelkie dodatki zwiększają jej kaloryczność, przez co przestaje być ona dietetyczna

W kawie znaleźć można również liczne antyoksydanty, które odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników. Dzięki temu opóźniają one procesy starzenia. Są to przeciwutleniacze, które przyswajają się bardzo łatwo, a więc działają niezwykle skutecznie.

Kawa w walce z chorobami 

Regularnie pita kawa pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych chorób. Mowa tu np. o nowotworach. Wszystko ze względu na polifenole oraz antyoksydanty, które chronią organizm przed wystąpieniem podobnych zmian. Pozytywne działanie kawy można zaobserwować również w przypadku choroby Parkinsona. Aromatyczne ziarna działają pozytywnie na układ nerwowy, a ze względu na zawartość kofeiny chronią przed Parkinsonem.

Kawa wielu osobom kojarzy się ze złym wpływem na krążenie krwi, ale nic bardziej mylnego. Poprawia ona jej przepływ, dlatego komórki stają się znacznie lepiej dotlenione. Wszystko to sprawia, że kondycja organizmu i jego wygląd poprawiają się. Najlepiej jednak pić kawę bez cukru, ponieważ ten dodatek ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.