Dobry Styl > Wyposażenie > Jakie wymiary powinna mieć umywalka w łazience?

Jakie wymiary powinna mieć umywalka w łazience?

Data: 20.09.2021 Kategoria: Wyposażenie

Umywalka jest jednym z najważniejszych elementów łazienki, którego odpowiedni montaż przesądza o komforcie korzystania z tego miejsca. Ważna jest jej wielkość, sposób mocowania oraz wysokość, na jakiej się ona znajduje. Wybór konkretnego modelu oparty powinien być nie tylko na jej wyglądzie, ale również funkcjonalności. Nie bez znaczenia pozostają warunki przestrzenne samej łazienki oraz rozmieszczenie innych elementów wyposażenia.

Szerokość i długość umywalki

Dokonując wyboru umywalki, należy zwrócić uwagę na jej wymiary, w szczególności szerokość i długość. Te parametry są istotne widzewianie tylko z uwagi na wielkość pomieszczenia, ale również zależą od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Typowe umywalki mają zwykle rozmiar wynoszący od 35 do 60 cm. Coraz łatwiej jednak znaleźć model o innych wymiarach, które można dostosować do własnych preferencji. Bez wątpienia w mniejszych łazienkach zastosowanie znajdują umywalki o szerokości ok. 35-40 cm oraz długości 20-25 cm.

Głębokość umywalki

Optymalna wielkość umywalki jest uzależniona również od jej głębokości, w szczególności, gdy ten element wyposażenia ma służyć nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności (np. drobna przepierka, kąpiel niewielkiego domowego zwierzęcia). Głębokość ta zazwyczaj wynosi od 12 do 18 cm, choć zdarzają się również umywalki o głębokości wynoszącej ponad 30 cm. Zwykle mierzy się ją od górnej krawędzi do dna umywalki.

Wpływ na ten wymiar ma przede wszystkim przeznaczenie umywalki, ale nie bez znaczenia jest sposób montażu (nablatowe, podblatowe).

Zasady wyboru umywalki

Biorąc pod uwagę fakt, iż wymiary umywalek są zróżnicowane, a także to, że są one montowane na różne sposoby (umywalki wpuszczane, podwieszane, nablatowe), wybór idealnego elementu może nie być łatwy. Pierwszą zasadą jest to, że im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, im płytsza, tym szersza. Dzięki temu będzie ona funkcjonalna i użyteczna.

Obecnie sklepy (np. tylkolazienki.pl) posiadają bogaty asortyment ceramiki łazienkowej i oferują optymalne rozwiązania dla każdego klienta.

Specjaliści zalecają, by przed umywalką pozostawić minimum 70 cm wolnej przestrzeni, a po jej bokach po około 5 cm. W łazienkach o mniejszej powierzchni (do 4 m2) powinno się montować umywalki posiadające szerokość wynoszącą maksymalnie 40 – 50 cm. W pomieszczeniu liczącym 4 – 6 m2 można zamontować umywalkę o szerokości 60 – 70 cm, w większych łazienkach (powyżej 10 m2) warto umieścić umywalkę o szerokości wynoszącej 120 cm.