Dobry Styl > Porady > Jazda samochodami dostawczymi. Jakich uprawnień wymaga?

Jazda samochodami dostawczymi. Jakich uprawnień wymaga?

Data: 18.12.2019 Kategoria: Porady

Zawód: kierowca kojarzy się z wysokimi zarobkami, ale także dużą odpowiedzialnością. Kierowcy muszą być odporni na stres, przygotowani na ciężką pracę pod presją czasu, nierzadko związaną z wielodniowymi wyjazdami i pokonywaniem setek kilometrów. Czy osoba, która chce jeździć samochodem dostawczym, musi posiadać jakieś dodatkowe uprawnienia poza prawem jazdy kat. B?

Jak rozumieć pojęcie „samochód dostawczy”?

W prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy takiego sformułowania jak „auto dostawcze”. Przyjmuje się jednak, że nazywane tak są auta z przestrzenią bagażową do przewozu ładunków lub lekkie ciężarówki, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Przekłada się to na ok. 1,5-1,8 tony maksymalnej ładowności takiego auta, w zależności od jego masy własnej. Auta dostawcze posiadają jeden rząd siedzeń i wydzieloną przestrzeń załadunkową. Ze względu na zwykle jednobryłową konstrukcję, nazywane są busami lub po prostu dostawczakami. Możemy wyróżnić nadwozia typu pick-up, skrzyniowe, furgonowe, a także specjalne, typu kontenery i chłodnie. Auta dostawcze są powszechnie wykorzystywane przez firmy z branży transportowej, remontowo-budowlanej czy kurierskiej. Dzięki temu, że na rynku istnieją firmy oferujące wynajem samochodów dostawczych, coraz więcej przedsiębiorstw może wykorzystać tego typu pojazdy, wybierając auto odpowiadające aktualnym potrzebom swojej działalności. Jakie uprawnienia w takiej sytuacji powinni posiadać kierowcy?

Uprawnienia do jazdy samochodem dostawczym

Do kierowania samochodem dostawczym w Polsce wystarcza prawo jazdy kategorii B. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przekroczyć dopuszczalnej ładowności pojazdu. Generalny Inspektorat Transportu Drogowego przeprowadza kontrole samochodów dostawczych, pod kątem przekraczania dopuszczalnej ładowności, jak również odpowiedniego zabezpieczania ładunków. Jak mówi nam ekspert z firmy Tripcar:

Przeładowane samochody dostawcze to niestety chleb powszedni na polskich drogach. Stwarzają one niebezpieczeństwo w ruchu drogowym – przekroczenie DMC powoduje wydłużenie drogi hamowania, zwiększa też ryzyko utraty sterowności nad pojazdem w czasie wykonywania manewrów, wpływa także na prawidłowe działanie układu kierowniczego, zawieszenia i ogumienia. W naszej firmie dbamy o jakość wypożyczanych pojazdów, oferujemy auta fabrycznie nowe, posiadające komplet badań technicznych i ubezpieczeń.

Do auta dostawczego możemy także dołączyć przyczepę lekką (do 750 kg) lub cięższą, jednak w tym drugim przypadku łączna masa całego zespołu nie może przekraczać 3,5 t, a dopuszczalna masa całkowita samochodu powinna stanowić 1,33 DMC przyczepy. Jeśli DMC zespołu pojazdów (samochód i przyczepa inna niż lekka) jest większe niż 3,5 t, ale nie przekracza 4,25 t, niezbędne jest prawo jazdy kat. B96. Kategoria B + E upoważnia nas z kolei do kierowania autem z przyczepą o DMC do 3,5 t. Do prowadzenia aut dostawczych o DMC powyżej 3,5 t uprawnieni są kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C, C + E, C1 bądź C1 + E.