Dobry Styl > Porady > Jogurt typu greckiego – charakterystyka i właściwości odżywcze

Jogurt typu greckiego – charakterystyka i właściwości odżywcze

Data: 19.03.2018 Kategoria: Porady

Charakterystyka jogurtu typu greckiego

Jogurt typu greckiego to produkt, który powinien być włączony do jadłospisu każdego człowieka, szczególnie u osób nietolerujących laktozy. Poza bardzo dobrymi właściwościami odżywczymi i zdrowotnymi, wyrób odznacza się również wyrazistym bukietem smakowo-zapachowym o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni.

Ogólna charakterystyka jogurtu typu greckiego

Najbardziej charakterystyczną cechą jogurtu typu greckiego jest jego bardzo zwarta, gęsta, kremowa konsystencja. Od jogurtu naturalnego odróżnia go również bardzo wyraźny, aromatyczny, kwaskowaty smak. Jogurt typu greckiego produkowany jest z mleka krowiego, poddanego odpowiednim zabiegom technologicznym, do którego następnie dodawane są szczepy bakterii Lactobacillus delbruecki ssp. bulgaricus oraz Streptococcus thermophilus. Tak przygotowany półprodukt następnie nalewany jest do opakowań jednostkowych i poddany w komorze inkubacyjnej procesowi fermentacji, w wyniki czego powstaje typowy dla jogurtu skrzep.

Właściwości odżywcze jogurtu typu greckiego

Jogurt typu greckiego charakteryzuje przede wszystkim większa zawartość białka, przy jednocześnie mniejszej zawartości węglowodanów w porównaniu do jogurtu naturalnego, co sprawia że bilans kaloryczny (energetyczny) między tymi typami jogurtów jest mniej więcej na tym samym poziomie. Dodatkowo obecne w jogurcie bakterie powodują obniżenie poziomu pH w przewodzie pokarmowym, co sprzyja lepszemu wchłanianiu wapnia, żelaza oraz witamin obniżając tym samym poziom cholesterolu. Ze względu na swoje właściwości odżywcze jogurt typu greckiego powinien być spożywany przez osoby będące na diecie, uprawiające sport, nietolerujące laktozy oraz kobiety z uwagi na korzystne działanie zawartych w nim bakterii zapobiegającym zakażeniom dróg moczowych.

Jak wykorzystać jogurt typu greckiego w kuchni?

Jogurt typu greckiego znajduje szerokie zastosowanie w naszym menu. Może być spożywany jako samodzielna przekąska, a także jako dodatek do deserów, kremów, koktajli, sorbetów, płatków itd. Sprawdzi się również jako dressing do sałatek, dodatek do zup, sosów oraz innych dań – w tej roli będzie stanowił znakomity, dietetyczny zamiennik dla śmietany lub majonezu.

Jogurt typu greckiego to jeden z wielu produktów mlecznych, który znajdziemy w ofercie Spółdzielni Mleczarskiej ROTR.