Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Kamień naturalny we wnętrzach nowoczesnych

Kamień naturalny we wnętrzach nowoczesnych

Data: 17.12.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Kamień naturalny często kojarzy się z bogato zdobionymi wnętrzami pałaców lub przynajmniej okazałych banków. Wiele osób łączy go jedynie ze stylem tradycyjnym. W rzeczywistości jednak kamień jest materiałem, który od dłuższego czasu jest jednym z najchętniej używanych elementów aranżacji nowoczesnych. Poza swoimi właściwościami związanymi z trwałością, kamień naturalny zawdzięcza dużą popularność przede wszystkim swojemu nieodpartemu urokowi.

Kamień w aranżacji wnętrz

Stosowanie kamienia naturalnego w budownictwie i wykańczaniu wnętrz ma bardzo długą i bogatą tradycję. Wszyscy znają rozmaite reprezentacyjne wnętrza ze ścianami i podłogami wyłożonymi kamieniem, kamiennymi schodami i kolumnami. Kamienia naturalnego jednak używano również w skromniejszych budynkach, choć tam zwracano raczej uwagę na jego funkcjonalność i zalety praktyczne. Zwykle były to także tylko takie kamienie, jakie występowały w najbliższej okolicy.

Dziś kamień jest używany właściwie wszędzie. Stosuje się go zarówno w eleganckich rezydencjach, jak i w zwykłych domach jednorodzinnych czy nawet mieszkaniach. Elementy wykonane z kamienia można znaleźć we wszystkich pomieszczeniach od kuchni po łazienkę. Za sprawą nowych trendów w architekturze modne stały się kamienne okładziny elewacji. Kiedyś wykorzystywane raczej w siedzibach instytucji finansowych i budynkach użyteczności publicznej, dziś montowane dość powszechnie w budynkach mieszkalnych, firmach czy eleganckich placówkach handlowych.

Zalety kamienia naturalnego pozostają niezmienne, mimo coraz to nowszych trendów związanych z jego użyciem. Kamień wciąż jest ceniony za swoją ponadczasowość i wytrzymałość. Przyciąga swoimi barwami, zróżnicowaną kolorystyką i wieloma fakturami możliwymi do uzyskania dzięki odpowiedniej obróbce. Nic nie wskazuje, by popularność kamienia miała się skończyć – mówi pracownik firmy HB-Polska, zajmującej się sprzedażą kamienia naturalnego.

Nowoczesne aranżacje z kamienia

Współcześni projektanci wnętrz bardzo chętnie korzystają z kamienia. Używają go do wykładania podłóg i ścian. Jest stosowany do obudów kominków, a także wykorzystywany jako materiał na parapety wewnętrzne. Podobnie jak kiedyś kamieniem naturalnym okłada się schody wewnętrzne i zewnętrzne. Bardzo często służy do tworzenia kuchennych blatów czy urządzania łazienek.

Tym, co różni nowoczesne użycie kamienia w dekorowaniu wnętrz, jest oszczędniejsze podejście do korzystania z tego materiału. Aranżując pomieszczenie, bardzo dba się o to, by panowała w nich harmonia i żaden z elementów nie był zbyt dominujący, nawet jeśli jest centralnym punktem wystroju. Projektujący starają się odpowiednio wyważać proporcje. Nawet jeśli w pomieszczeniu użyto płyt z kamienia naturalnego do wykończenia ścian, to zwykle są one równoważone obecnością dużego przeszklenia, czy powierzchnią drewnianej podłogi.

Zdarza się jednak również, że kamień jest użyty w charakterze wyróżniającego się detalu. Taką funkcję pełnią często obudowy kominków, kuchenne wyspy z masywnymi kamiennymi blatami czy modne fragmenty podświetlanych ścian.

Nowocześnie urządzone wnętrza stawiają zwykle na prostotę formy, dlatego elementy kamienne mają najczęściej dużą, jednolitą powierzchnię. Zdarza się jednak również wykorzystanie mniejszych kamieni tworzących powtarzający się wzór. W ten sposób często wykonuje się np. ściany okładane ciętym łupkiem.