Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Kasetony jako ozdoba sufitu

Kasetony jako ozdoba sufitu

Data: 09.12.2021 Kategoria: Wystrój wnętrz

Sufit jest często niedocenianą częścią pomieszczenia. Może prezentować się bardzo nieestetycznie, np. w wyniku opadającego tynku lub zacieków. Zamiast pokrywać go tradycyjnym tynkiem, można wykorzystać kasetony, popularne w latach 90 ubiegłego wieku. Owe elementy stanowią doskonałą ozdobę sufitu, a także są praktyczne i łatwe w montażu.

Czym są kasetony?

Kasetony sufitowe mają postać ozdobnych płyt. Kojarzą się nieodzownie z budownictwem PRL-u, kiedy przeżywały czasy swojej świetności. Obecnie coraz bardziej wracają do łask. Pozwalają wykończyć nierówny sufit (maskują krzywizny). Są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Stanowią dobrą izolację cieplną.

Kasetony powinno się nabyć tylko u sprawdzonych producentów. Firma Eurodeco zajmuje się produkcją wszelkich paneli ściennych i sufitowych, również kasetonów.

Rodzaje kasetonów

Wyróżniamy kilka rodzajów kasetonów sufitowych. Należy zwrócić uwagę na wersje styropianowe, gipsowe, drewnopodobne i ze styroduru.

Kasetony styropianowe można odnaleźć jedynie w kolorze białym. Jeżeli domownicy chcieliby nieco ocieplić aranżację wnętrza, mogą je bezproblemowo pomalować. Styropian (zazwyczaj używa się wersji ekspandowanej EPS) odpowiada za doskonałe ocieplenie sufitu.

Kasetony z gipsu są trwałym wykończeniem sufitu. Materiał odpowiada za nadanie dobrej izolacji akustycznej. Owe kasetony najczęściej dostępne są w kolorach białym i kremowym.

Kasetony drewnopodobne są znacznie droższym, acz estetycznym rozwiązaniem. Prezentują się bardzo elegancko na suficie. Idealnie wpasują się w tradycyjne aranżacje wnętrz. Owe kasetony mają za zadanie jedynie imitować drewno – zostały wytworzone z ekstrudowanej pianki polistyrenowej lub styropianu pokrytego folią polistyrenową. Mogą ewentualnie być wykonane z płyt MDF, pokrytych fornirem.

Kasetony ze styroduru mają postać płyt trójwymiarowych. Przestrzenne kształty nadają oryginalną dekorację. Podobnie jak wersje styropianowe można je malować na dowolny kolor.

Jakie zalety mają kasetony?

Kasetony sprawdzają się przy nierównych powierzchniach sufitowych. Mogą również zakryć stary i popękany tynk. Doskonale izolują ciepło. Dobrze je wykorzystać w pomieszczeniach, które mają tendencję do wychładzania, np. na strychu. Kasetony są również odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu można je zastosować nawet w łazience. Jeżeli dojdzie do zalania, nie pojawią się na nich zacieki – wyschną samoistnie.

Kasetony prezentują się także bardzo estetycznie. Stanowią piękną ozdobę każdego pomieszczenia. Nadają wyjątkowego charakteru.