Dobry Styl > Porady > Kask narciarski podstawą bezpieczeństwa na stoku

Kask narciarski podstawą bezpieczeństwa na stoku

Data: 28.02.2019 Kategoria: Porady

Sezon narciarski w pełni. Zazwyczaj mamy już skompletowany cały sprzęt, przygotowane odpowiednie stroje do jazdy i ostatnią rzeczą, o której często zapominamy, jest kask narciarski. A jest to szczegół niebagatelny, bo jego brak w najlepszym wypadku może skończyć się karą grzywny, a w najgorszym bardzo poważnymi urazami głowy. Dlaczego to od niego powinniśmy zacząć kompletowanie sprzętu oraz jak odpowiednio go dobrać sprawdzimy poniżej.

Zgodnie z art. 29 Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich w Polsce osoby do 16 roku życia zobowiązane są do jeżdżenia na nartach i snowboardzie wyłącznie w kasku narciarskim. Podobne przepisy obowiązują również w innych europejskich krajach. Za brak kasku odpowiadają rodzice, bądź opiekunowie, a także wychowawcy wypoczynku, pod których opieką dziecko w danej chwili pozostaje. Mandat za brak kasku może wynieść od 20 zł do nawet 5 000 zł.

Osoby dorosłe nie muszą nosić kasku. Na nartach poruszamy się jednak często z dużą prędkością i jesteśmy narażeni na potencjalne upadki, które mogą mieć groźne skutki. Dlatego mimo wszystko lepiej zadbać o dodatkową ochronę naszej głowy i zakupić kask. Zwłaszcza że nawet jeśli my jesteśmy uważni i jeździmy rozsądnie, nigdy nie wiemy, kogo nam przyjdzie na stoku spotkać.

Dla osób posiadających dzieci znajdzie się dodatkowa motywacja. Próbujemy przekonać nasze dziecko, jak ważny jest kask i dlaczego powinno go założyć, a wtedy pada w sumie dosyć oczywiste: „To dlaczego rodzice nie jeżdżą w kaskach?”

Wybór kasku

Podstawowym zdaniem kasku jest ochrona głowy i zapewnienie bezpieczeństwa. Jednak, żeby spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany, nie może być ani za luźny, ani za ciasny. Dlatego przed zakupem należy dokonać pomiaru głowy. Najwygodniej to zrobić metrem krawieckim. Otrzymana ilość centymetrów to właśnie rozmiar kasku. Ponieważ kask najczęściej zakładamy na czapkę, dobrze jest doliczyć do swojego obwodu głowy 1 cm.

Następnie zakładamy kask, zapinamy pasek pod brodą i poruszamy głową na boki, w przód oraz w tył. Pasek nie powinien uciskać, a kask musi dobrze przylegać. Jeśli opada na czoło, czy na kark oznacza to, że jest za duży. Jeśli nadmiernie uciska czy powoduje ból, musimy zamówić większy rozmiar. Dobrze jest też mierzyć kask w komplecie z goglami, których zamierzamy używać.

Jako zachęta dla dzieci może podziałać fakt, że na rynku mamy naprawdę ogromny wybór kasków we wszelkich możliwych kolorach, a nawet z atrakcyjnymi nadrukami czy wzorami. Wystarczy zajrzeć do któregoś sklepu internetowego, jak NartyKarkow.pl, żeby się przekonać o ilości produktów, spośród których każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.