Dobry Styl > Porady > Kiedy kupić walutę w kantorze?

Kiedy kupić walutę w kantorze?

Data: 08.11.2019 Kategoria: Porady

Nieważne, czy wybieramy się za granicę w celach służbowych, czy na wakacje – jedną z najważniejszych rzeczy, o której powinniśmy koniecznie pamiętać, jest kupno lokalnej waluty. Zanim jednak pójdziemy do kantoru, powinniśmy poważnie się zastanowić i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, między innymi o to, kiedy przypada dobry moment na kupno waluty.

Nic na ostatnią chwilę

Jedną z głównych zasad kupna waluty w kantorze jest planowanie tego wcześniej. Rzadko kiedy wyjazd zagraniczny zaskakuje nas do tego stopnia, że musimy natychmiast pakować się i ruszać w drogę – zwykle mamy co najmniej kilka tygodni na przygotowania. Skoro tak, poświęćmy ten czas również na przemyślenie kwestii pieniędzy. Odkładanie tego na ostatnią chwilę może nas bowiem sporo kosztować – możemy trafić w okres, kiedy waluta, którą chcemy kupić umocni się w stosunku do tej, którą posiadamy. Za kilka godzin wsiadamy do samolotu, tymczasem polska gospodarka przeżywa spadek, ale nie mamy już wyboru, kupujemy potrzebną nam walutę za cenę wyższą niż jeszcze kilka dni temu – taki scenariusz dzieje się bardzo często. A pamiętajmy, że nawet z pozoru drobny wzrost ceny waluty może oznaczać dla nas bardzo dużą stratę – tym większą, im większe kwoty wymieniamy.

– Żeby uniknąć nadwerężania portfela warto przed wyjazdem zainteresować się kształtowaniem kursów walutowych – mówi przedstawiciel warszawskiego kantoru AlexPrzy odrobinie cierpliwości i szczęścia doczekamy się momentu, kiedy kupno będzie bardziej opłacalne, niż kilka dni wcześniej. Jednak nawet kiedy zauważymy spadek wartości danego pieniądza, nie śpieszmy się zanadto i nie podejmujmy pochopnych decyzji. Kwotę, którą chcemy wymienić warto podzielić na mniejsze części i wymieniać je stopniowo, obserwując przy tym zmiany kursów. Unikniemy w ten sposób drugiego powszechnie popełnianego błędu – czyli wymiany wszystkich pieniędzy zanim kursy osiągną maksymalnie opłacalny poziom. Jeśli spadek wartości był chwilowy, a po nim następuje wzrost, możemy w każdej chwili szybko nadrobić stratę, wymieniając pozostałą część kwoty

Nie tylko podróże

Kupowanie obcych walut to domena nie tylko podróżników. Wiele osób chcąc powiększać swoje oszczędności śledzi kursy walutowe i wymienia pieniądze w celach czysto zarobkowych. Kolejną grupą klientów kantorów są przedsiębiorcy, którzy inwestują za granicą. W obu przypadkach obowiązuje ta sama zasada co przy kupnie walut przed podróżą – czyli, dokonywania transakcji w momencie rosnącej wartości waluty którą posiadamy w stosunku do tej, którą chcemy nabyć.