Dobry Styl > Budowa i remont > Kiedy kupno, a kiedy wynajem – dylemat przy nabyciu rusztowania

Kiedy kupno, a kiedy wynajem – dylemat przy nabyciu rusztowania

Data: 11.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

Rusztowania są niezbędnym wyposażeniem na wielu budowach. Bez nich nie byłoby możliwe prowadzenie prac na wysokościach, a także zapewnienie robotnikom właściwego poziomu bezpieczeństwa. Jak większość maszyn i narzędzi, można je kupić, ale warto rozważyć również ich wypożyczenie. Obydwa sposoby mają zalety i wady, a wybór nie zawsze jest oczywisty. Dowiedz się, kiedy lepiej kupić, a kiedy wynająć rusztowanie.

Zakup rusztowania – dlaczego warto?

Na kupno rusztowań decydują się podmioty, które używają ich stosunkowo często. Mogą one dowolnie dysponować poszczególnymi elementami konstrukcji, w zależności od bieżących potrzeb. Zwykle w swojej siedzibie mają również odpowiednią przestrzeń magazynową, w której przechowują niewykorzystane w danym momencie wyposażenie. Ma to duże znaczenie, gdyż rzadko kiedy budowane lub remontowane obiekty cechują się podobnymi powierzchniami.

Eksperci firmy Euro-Rusztowania wskazują, że nabycie rusztowania na własność jest rekomendowane w pewnych przypadkach. Warto to zrobić przede wszystkim, gdy realizowane zadania są w większości standardowe i występują regularnie. Należy jednocześnie pamiętać, że wiąże się to z koniecznością poniesienia znacznego wydatku początkowego, którego wysokość zależy od liczby modułów oraz ewentualnych elementów dodatkowych. Dla większości firm budowlanych nie stanowi to problemu, gdyż konstrukcja podlega amortyzacji. Muszą one jednak pamiętać o okresowej konserwacji i niezbędnych naprawach, a także o tym, że montaż rusztowania może być wykonany wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.

A może jednak wynajem?

Wykonywane okresowo prace tynkarskie lub malarskie są zazwyczaj realizowane w krótkim czasie, zakup całego zestawu ram i podestów może być zatem zbędnym wydatkiem. Jeśli firma nie prowadzi prac budowlanych w sposób ciągły, może rozważyć wynajem rusztowań. Sprzęt jest dostępny tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebny, nie występują tu przestoje. Trzeba jednak uwzględnić znacznie mniejszą elastyczność w dysponowaniu rusztowaniami, a także, w wielu przypadkach, konieczność opłacenia kaucji.

Dzierżawa rusztowań jest zatem zdecydowanie mniej kosztowna – znika koszt zakupu, serwisowania czy napraw. Wynajem pozwala dodatkowo wybrać taką konstrukcję, która
w danej sytuacji jest najbardziej pożądana. Jest również idealną opcją dla klientów indywidualnych, którym poszczególne elementy potrzebne są tylko na wykonanie jednorazowej pracy, np. by otynkować lub pomalować ściany domu.