Dobry Styl > Porady > Kim jest native speaker?

Kim jest native speaker?

Data: 17.12.2019 Kategoria: Porady

Nauka języków obcych z native speakerem ma wiele zalet. Pozwala szybko opanować akcent, wpływa na tempo przyswajania wiedzy i jest najlepszym sposobem na systematyczne wyłapywanie popełnianych błędów językowych. Poprawia też motywację i sprzyja osiąganiu lepszych wyników w nauce. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiemy, kim jest native speaker i na czym polegają prowadzone przez niego zajęcia z języków obcych.

Na czym polega nauka języka obcego z native speakerem?

Native speaker to osoba, która uczy swojego języka ojczystego, czyli ze względu na swoje pochodzenie biegle posługuje się np. językiem angielskim, gdyż pochodzi z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych lub Australii. Analogicznie native speakerem języka polskiego może być Polak itd. Zaskoczeniem dla wielu osób, które zapisują się na zajęcia do szkoły językowej i przychodzą na pierwszą lekcję z native speakerem, jest to, że nie posługuje się on w ogóle językiem polskim i konieczne jest porozumiewanie się z nauczycielem w języku, który chce się opanować. Chociaż początkowo jest to dość stresujące, to wiąże się z wieloma korzyściami i pozwala szybciej przyswoić wiedzę niż nauka języka z nauczycielem, który kiedyś także przyswoił go jako język obcy. Obecnie w szkołach najchętniej wybierany jest język angielski z native speakerem, gdyż nie tylko jest znany na całym świecie, ale także otwiera drzwi do realizacji marzeń i planów związanych z edukacją oraz pracą za granicą.

Nauka języka obcego z nauczycielem, dla którego jest on mową ojczystą to sposób na szybkie postępy i doskonalenie zdobytych już umiejętności. Podczas lekcji uczestnicy kursu mają możliwość osłuchania się z naturalnym akcentem, poznania wielu praktycznych i przydatnych zwrotów oraz kultury i historii kraju, którego językiem chcą się posługiwać – wyjaśnia ekspert z firmy Bradbury English School z Konstancina-Jeziornej.

Jakie są zalety nauki języków obcych z native speakerem?

Nauka języków obcych z polskimi lektorami zwykle przebiega na podstawie z góry ustalonych schematów. Uczniowie wiedzą, że w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc i wsparcie, które otrzymają w doskonale znanym im języku, więc często brakuje im motywacji do działania i chęci zgłębiania wiedzy spoza tabelek ze słówkami i nieprzydatnymi zwrotami. Nauka z native speakerem wygląda zdecydowanie inaczej, co wpływa na poprawę motywacji i przynosi także inne korzyści. Jedną z ich jest możliwość poznania prawidłowego akcentu, którego nie jest w stanie naśladować nawet najlepiej wykształcony, polski lektor. Inną zaletą jest także to, że zajęcia z native speakerem umożliwiają naukę zwrotów potocznych i slangu. Obcokrajowiec prowadzący zajęcia jest w stanie lepiej nakreślić kontekst i sytuacje, w których warto ich używać niż nauczyciel z Polski, który także nauczył się tego języka. Co więcej, konieczność posługiwania się obcym językiem w kontaktach z nauczycielem, pozwala pokonać barierę językową, gdyż umożliwia szybko przełamać stres, strach i wstyd przed popełnieniem błędu. Właśnie na tych zajęciach wiele osób pokonuje lęk przed rozmową z kimś „obcym” i dzięki takim sytuacjom zyskuje się więcej pewności, że kolejne potyczki komunikacyjne będą łatwiejsze.